Έβδομη σερί νίκη (98-77) και… Καλή Πρωτοχρονιά!

Με τον ιδανικότερο τρόπο έκλεισε η χρονιά για τον Άρη. Η νίκη επί του Λαυρίου με 98-77 για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League ήταν η έβδομη συνεχόμενη για τους κίτρινους, που παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα και ικανοποίησαν τους 3.500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο!

Ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του στο πρώτο δεκάλεπτο με όσα δεν έκανε σωστά στο τελευταίο λεπτό. Μέχρι εκείνο το σημείο δούλεψε πολύ καλά στην επίθεση, βρήκε μέσα από συνεργασίες τον Καββαδά, βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο και με πιεστική άμυνα πήρε διαφορά. Προηγήθηκε με 17-8 (6’) και 19-9 (7’) πριν ο Γιάνκοβιτς με 3/3 βολές γράψει το 22-9 (8’) και ο Καββαδάς λίγο αργότερα κάνει το 24-11 (9’). Στο τελευταίο λεπτό, όμως, ο Στεφανίδης εκμεταλλεύτηκε τα εύκολα λάθη των παικτών του Άρη και τα τιμώρησε με δύο σερί τρίποντα και 2/2 βολές ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-8 για το Λαύριο, που έκλεισε την περίοδο στο 24-19.

Με τον Ζάρα να σκοράρει 8 πόντους στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου οι κίτρινοι άρχισαν και πάλι να ξεφεύγουν. Προηγήθηκαν με 32-22 (13’) και 41-30 (16’) βρίσκοντας λύσεις και από τον Ντραγκίσεβιτς, ενώ στο 18’ το σκορ ήταν 44-32. Η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους με τρίποντο του Ξανθόπουλου (48-32 στο 19’) και το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (50-35), με τον Άρη να έχει 11 ασίστ σε 16 εύστοχα σουτ και 71% στο δίποντο (10/14) και 50% στο τρίποντο (6/12).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Άρης έφτασε στο +20 (60-40 στο 24’) με πρωταγωνιστή τον Καββαδά, αλλά το Λαύριο γρήγορα μείωσε σε 60-47 (25’), ενώ στο 27’ το σκορ έγινε 66-54, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.  Δεν άλλαξε κάτι εντυπωσιακά ως το φινάλε της περιόδου, καθώς ο Γκρέι από το Λαύριο είχε βρει ρυθμό και ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 (72-59).

Ο Αμερικανός γκαρντ του Λαυρίου με εύστοχα τρίποντα κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Στο 34’ το σκορ ήταν 77-67, αλλά ο Ζάρας ήταν αυτός που έδινε λύσεις με το μακρινό σουτ του. Έγραψε το 80-67, ευστόχησε στην βολή της τεχνικής ποινής που δόθηκε στον πάγκο του Λαυρίου και ο Ντραγκίσεβιτς με ανάποδο λέι απ έγραψε το 83-67 (35’) αποκαθιστώντας και πάλι την τάξη στο παρκέ. Το σερί του Άρη έφτασε στο 8-0 και το 85-67 στο 36’ δεν άφηνε πλέον περιθώρια για το παραμικρό από πλευράς Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-35, 72-59, 98-77.

πηγή: pressaris.gr