Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 86-73

Ο Κολοσσός ήταν εξαιρετικός στο «Βενετόκλειο», έπνιξε την ΑΕΚ (86-73) που παρουσιάστηκε ξανά προβληματική και έδειξε πως είναι έτοιμος να βρεθεί για άλλη μια χρονιά στα πλέι οφ.

Οι δυο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό, παρ’ όλο που ο κόσμος έδινε… παλμό στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ χρειάστηκε πέντε λεπτά για να βρει σκορ και ο Φάλκερ «έγραψε» με φόλοου το 5-2. Λίγο αργότερα, ο Δημήτρης Μαυροειδής ισοφάρισε σε 7-7, αλλά ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με τρίποντο του Γεωργαλλή, οι Ροδίτες διαμόρφωσαν το +4 (16-12), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-13.

Άχονεν και Γεωργάλλης ευστόχησαν από τα 6.75 για το 22-15 δείχνοντας πως ο Κολοσσός έχει… για τα καλά το πάνω χέρι. Ο Ούκιτς έδινε σταθερά λύσεις στην ΑΕΚ, ενώ οι Φάλκερ και Μιλόσεβιτς βοήθησαν την «Ένωση» να μειώσει σε 29-26. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά (32-31, στο 17′), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό να διατηρεί βραχύ προβάδισμα (40-38).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι οριακό, ενώ ο Γιουβόντε Ρέντικ με γκολ-φάουλ έδωσε… άερα τριών πόντων στους γηπεδούχους (47-44). Όσο και αν προσπαθούσε η ΑΕΚ, ο Κολοσσός συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και βρέθηκε σύντομα στο +8 με τρίποντο του Βασιλόπουλου (57-49, στο 27′). O Σάκοτα έδωσε κάποιες λύσεις στην ομάδα του Ζντοβτς και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 60-54.

Με τους Χολ και Ρέλεφορντ στις επάλξεις, ο Κολοσσός συνέχισε να έχει προβάδισμα ασφαλείας (67-59, στο 33′) και ο δεύτερος «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 11 (70-59). Ο Ντίξον μείωσε σε 76-69, αλλά και πάλι ο Ρέλεφορντ είχε την απάντηση. Ο Σαλούστρος, με λέι απ, έγραψε τους… τίτλους τέλους (82-69) και η νίκη για τους Ροδίτες ήρθε με το τελικό 86-73.

Πηγή:sdna.gr