Γιουβέντους – Μίλαν 2-1 (vids)

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάουλο Ντιμπάλα στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 της Μίλαν και σημείωσε τη 15η φετινή εντός έδρας νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

​Η Γιουβέντους προερχόταν από ένα εντυπωσιακό σερί 30 συνεχόμενων εντός έδρας νικών, ωστόσο μια αναμέτρηση με την Μίλαν είναι πάντα ντέρμπι παρά τη διαφορά των 17 πόντων που χωρίζει τις δύο ομάδες στον βαθμολογικό πίνακα της Serie A… Το πρώτο ημίωρο του ματς ανήκε σχεδόν εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, οι οποίοι «προειδοποίησαν» δύο-τρεις φορές με τον ορεξάτο Πάουλο Ντιμπάλα και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 30′, με κοντινό βολέ του Μαροκινού κεντρικού αμυντικού Μεχντί Μπενάτια μετά από ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Ντάνι Άλβες με το αριστερό.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Μίλαν του Βιντσέντσο Μοντέλα κατάφερε να ισοφαρίσει δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου, με τον ευρισκόμενο σε οριακή θέση οφσάιντ Κολομβιανό διεθνή επιθετικό της Κάρλος Μπάκα, ο οποίος αξιοποίησε μια γρήγορη αντεπίθεση των συμπαικτών του και τη μεταβίβαση του Ζεράρ Ντελοφέου, με το 1-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ στην επανάληψη, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να πιέζει σταθερά, να δημιουργεί ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους (οι οποίοι απείλησαν με τον Αντρέα Μπερτολάτσι στο 66′, ενώ ο Χοσέ Σόσα αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις) να έχουν σε μεγάλη βραδιά τον τερματοφύλακα τους, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος σταμάτησε το σουτ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο 94′.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Γιουβέντους θα υποχρεωθεί στην πρώτη της απώλεια βαθμών εντός έδρας τη φετινή περίοδο, ο διαιτητής Νταβίντε Μάσα υπέδειξε ένα αρκετά αυστηρό πέναλτι για χέρι του Ματία Ντε Σίλιο μέσα την περιοχή στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο ψυχραιμότατος Ντιμπάλα έστειλε τη μπάλα από την άσπρη βούλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα για το τελικό 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Medhi Benatia Goal HD – Juventus 1-0 AC Milan… από Highlights-Serie-A

Carlos Bacca Goal Juventus 1-1 AC Milan 10.03.2017 από Highlights-Serie-A

Πηγή: sdna.gr