Ευρωμπάσκετ 2017: Το πρόγραμμα των αγώνων και οι αντίπαλοι της Εθνικής Ελλάδος | Pagenews.gr
Pagenews Team 30 Αυγούστου 2017, 13:02 30 Αυγούστου 2017, 13:02

Το Ευρωμπάσκετ 2017 ξεκινά αύριο, Πέμπτη 31 Αυγούστου και το αναλυτικό πρόγραμμα των αγώνων έχει κυκλοφορήσει. Η Εθνική Ελλάδος μετέχει στον Α’ Όμιλο (οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στο Ελσίνκι της Φινλανδίας).  με αντιπάλους τις:

-Ισλανδία
-Γαλλία
-Σλοβενία
-Φινλανδία
-Πολωνία.

Η πρεμιέρα για την «επίσημη αγαπημένη» είναι αύριο με αντίπαλο την Ισλανδία, στις 16:30, και ζωντανή μετάδοση από την ΕΡΤ1. Το πρόγραμμα της Εθνικής Ελλάδας έχει ως εξής:

-Πέμπτη 31 Αυγούστου
16:30 Ισλανδία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)

-Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
16:30 Ελλάδα-Γαλλία (ΕΡΤ1)

-Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
16:30 Σλοβενία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)

-Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
20:00 Ελλάδα-Φινλανδία (ΕΡΤ1)

-Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου
17:30 Ελλάδα-Πολωνία (ΕΡΤ1)

Οι όμιλοι του Ευρωμπάσκετ:

Α’ Όμιλος (Ελσίνκι, Φινλανδία)
Πολωνία
Ελλάδα
Γαλλία
Φινλανδία
Ισλανδία
Σλοβενία

Β’ Όμιλος (Τελ Αβίβ, Ισραήλ)
Ουκρανία
Ισραήλ
Λιθουανία
Γεωργία
Ιταλία
Γερμανία

Γ’ Όμιλος (Κλουζ-Ναπόκα, Ρουμανία)
Κροατία
Τσεχία
Ισπανία
Μαυροβούνιο
Ρουμανία
Ουγγαρία

Δ’ Όμιλος (Κωνσταντινούπολη, Τουρκία)
Μεγάλη Βρετανία
Ρωσία
Σερβία
Λετονία
Τουρκία
Βέλγιο

Tο πρόγραμμα του Ευρωμπάσκετ και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις:

Πέμπτη 31 Αυγούστου
13:45 Σλοβενία-Πολωνία (ΕΡΤ2)
15:45 Γερμανία-Ουκρανία
16:30 Ισλανδία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)
18:30 Λιθουανία-Γεωργία
20:00 Γαλλία-Φινλανδία (ΕΡΤ2)
21:30 Ιταλία-Ισραήλ

Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου
14:15 Βέλγιο-Μ. Βρετανία
15:00 Ουγγαρία-Κροατία (ΕΡΤ2)
17:00 Σερβία-Λετονία
17:45 Ισπανία-Μαυροβούνιο (ΕΡΤ2)
20:30 Ρουμανία-Τσεχία
21:00 Τουρκία-Ρωσία (ΕΡΤ2)

Σάββατο 2 Σεπτεμβρίου
13:45 Πολωνία-Ισλανδία (ΕΡΤ2)
14:15 Λετονία-Βέλγιο
15:00 Μαυροβούνιο-Ουγγαρία
15:45 Γεωργία-Γερμανία
16:30 Ελλάδα-Γαλλία (ΕΡΤ1)
17:00 Ρωσία-Σερβία (ΕΡΤ2)
17:45 Τσεχία-Ισπανία
18:30 Ουκρανία-Ιταλία
20:00 Φινλανδία-Σλοβενία (ΕΡΤ2)
20:30 Κροατία-Ρουμανία
21:00 Μεγάλη Βρετανία-Τουρκία
21:30 Ισραήλ-Λιθουανία

Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου
13:45 Γαλλία-Ισλανδία
15:45 Γεωργία-Ουκρανία
16:30 Σλοβενία-Ελλάδα (ΕΡΤ1)
18:30 Λιθουανία-Ιταλία
20:00 Φινλανδία-Πολωνία (ΕΡΤ2)
21:30 Γερμανία-Ισραήλ

Δευτέρα 4 Σεπτεμβρίου
14:15 Λετονία-Μεγάλη Βρετανία
15:00 Ουγγαρία-Τσεχία (ΕΡΤ2)
17:00 Βέλγιο-Ρωσία
17:45 Μαυροβούνιο-Κροατία (ΕΡΤ2)
20:30 Ισπανία-Ρουμανία
21:00 Σερβία-Τουρκία (ΕΡΤ2)

Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου
13:45 Ισλανδία-Σλοβενία (ΕΡΤ2)
14:15 Ρωσία-Λετονία
15:00 Τσεχία-Μαυροβούνιο
15:45 Ουκρανία-Λιθουανία
16:30 Πολωνία-Γαλλία (ΕΡΤ1)
17:00 Μεγάλη Βρετανία-Σερβία
17:45 Κροατία-Ισπανία (ΕΡΤ2)
18:30 Ιταλία-Γερμανία
20:00 Ελλάδα-Φινλανδία (ΕΡΤ1)
20:30 Ρουμανία-Ουγγαρία
21:00 Τουρκία-Βέλγιο
21:30 Ισραήλ-Γεωργία

Τετάρτη 6 Σεπτεμβρίου
14:45 Σλοβενία-Γαλλία και Γερμανία-Λιθουανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
17:30 Ελλάδα-Πολωνία (ΕΡΤ1)
17:30 Γεωργία-Ιταλία (ΕΡΤ2)
20:45 Φινλανδία-Ισλανδία και Ισραήλ-Ουκρανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)

Πέμπτη 7 Σεπτεμβρίου
14:30 Τσεχία-Κροατία και Ρωσία-Μ. Βρετανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
17:15 Βέλγιο-Σερβία και Ουγγαρία-Ισπανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)
20:45 Λετονία-Τουρκία και Μαυροβούνιο-Ρουμανία (ΕΡΤ2, παράλληλη μετάδοση)

Σάββατο 9 Σεπτεμβρίου
12:00 Αγώνας, φάση των «16»
14:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
17:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
20:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου
12:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
15:15 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
18:45 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)
21:30 Αγώνας, φάση των «16» (ΕΡΤ2)

Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου
18:45 Α’ Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Β’ Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου
18:45 Γ’ Προημιτελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Δ’ Προημιτελικός (ΕΡΤ2)

Πέμπτη 14 Σεπτεμβρίου
21:30 Α’ Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου
21:30 Β’ Ημιτελικός (ΕΡΤ2)

Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου
17:00 Μικρός τελικός (ΕΡΤ2)
21:30 Τελικός (ΕΡΤ1).

Διαβάστε επίσης: Εθνική Ελλάδος μπάσκετ: Έλεγχος απ’ τη WADA σε Σλούκα, Παπαγιάννη

Εθνική Ελλάδος: Η σέλφι των παικτών στο αεροπλάνο (pic)

Ετικέτες: