Ευρωμπάσκετ 2017: Εθνική Ελλάδος – Γαλλία 87-95 – Κατώτερη των περιστάσεων

Η Εθνική Ελλάδος γνώρισε την ήττα στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ 2017, αφού ήταν... απούσα για 30 λεπτά και η αντεπίθεση στο τελευταίο φινάλε δεν έφτανε. Η Γαλλία, που βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 21 πόντους, επικράτησε δίκαια με 95-87, σμπαραλιάζοντας την ελληνική άμυνα.

Η Εθνική Ελλάδος γνώρισε την ήττα στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ 2017, αφού ήταν… απούσα για 30 λεπτά και η αντεπίθεση στο τελευταίο φινάλε δεν έφτανε. Η Γαλλία, που βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 21 πόντους, επικράτησε δίκαια με 95-87, σμπαραλιάζοντας την ελληνική άμυνα.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για την Εθνική. Παρά το αρχικό 5-0 για την Ελλάδα, οι Φουρνιέ (10π.) και Λοβέρν (11π.) ανέλαβαν δράση για τους Γάλλους και διαμόρφωσαν γρήγορα το 10-20. Ο Παπαπέτρου έδωσε κάποιες λύσεις, αλλά οι Γάλλοι είχαν το ματς στο ρυθμό τους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 15-27 υπέρ τους.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η διαφορά έφτασε στο +15 (16-31, στο 12′) με την άμυνα κοντά στο καλάθι να αποτελεί μεγάλο πρόβλημα για την «γαλανόλευκη». Οι Έλληνες διεθνείς ανέβασαν απόδοση και μείωσαν σε 31-41, αλλά ούτε η ζώνη βελτίωσε την κάκιστη αμυντική εικόνα με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το επιβλητικό 36-55 για τους «τρικολόρ» με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο «γεννήθηκε» κι εκνευρισμός, ενώ οι Γάλλοι επωφελήθηκαν από μία τεχνική ποινή για να φτάσουν στο +24 (47-71, στο 27′). Και πάλι ο Αντετοκούνμπο βγήκε μπροστά με προσωπικές φάσεις για να «μαζέψει» τη διαφορά (55-71), αλλά ο Σεραφέν «έγραψε» το 57-75 στο φινάλε της περιόδου.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας στην τέταρτη περίοδο. Ο Πρίντεζης με συνεχόμενους πόντους «κατέβασε» τη διαφορά στο 69-77, την ώρα που το χαμηλό σχήμα με «Πριντ» και Αντετοκούνμπο δούλευε αρκετά καλά. Ο Καλάθης πρόσθεσε ένα ακόμη σουτ για το 72-78, αλλά ο Φουρνιέ «απάντησε» (74-84, στο 36′). Ο Παππάς μέιωσε σε 85-91, 1:10 πριν από το τέλος, αλλά ακολούθησε σουτ του Ερτέλ που «κλείδωσε» το ματς για τους Γάλλους (87-95).