Αρης – Αβελίνο: 59-56

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο (20-12 το επιμέρους σκορ), ο Αρης έκανε την αντεπίθεσή του, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 59-56 επί της Αβελίνο.

ntttttt

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη με αντεπίθεση στο τέλος και ένα επί μέρους σκορ 20-12 στην τελευταία περίοδο, έβγαλαν «ψυχή» και κατάφεραν να επικρατήσουν της ιταλικής ομάδας με 59-56.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Π. Βασιλόπουλος, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους -κάποιοι εξ αυτών ιδιαίτερα κρίσιμοι- και 8 ριμπάουντ. Στο πλευρό του και ο Μπελ ο οποίος πρόσθεσε ακόμη 16.

Από την πλευρά των Ιταλών, ξεχώρισαν οι Ριτς και Εντιαγέ οι οποίοι είχαν 16 πόντους ο καθένας.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης έχει πλέον ρεκόρ 3-3, το ίδιο ακριβώς με την Αβελίνο με την οποία ισοβαθμεί στην 3η θέση του τέταρτου ομίλου.

Στα σημαντικά του ματς, το γεγονός ότι αγωνίστηκε κανονικά και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ παρά το γεγονός πως πριν λίγες ημέρες εξέφρασε την πρόθεση του να αποσυρθεί από την ενεργό δράση.