ΑΕΚ – Ολίμπια 91-73: Με Μάνι Χάρις μπροστάρη!

ΑΕΚ - Ολίμπια 91-73: Ο Χάρις ήταν... ασταμάτητος (26π) και βοήθησε την ΑΕΚ να φτάσει στην τρίτη νίκη της στον θεσμό, επικρατώντας της ομάδας από την Σλοβενία.

ΑΕΚ – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 91-73: Έβγαλε αρκετή διάθεση στο παρκέ και δεν πήγε χαμένη η ΑΕΚ, που είδε τον Χάρις να ηγείται στην επίθεση (26π) και την άμυνά της να λειτουργεί στην εντέλεια (15 κλεψίματα) παράλληλα της μαχητικότητάς της στον ”αέρα” (18 επιθετικά ριμπάουντ).

Στο 3-3 η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο Basketball Champions League.

Το ματς

Η αρχή πάντως δεν ήταν η ιδεατή για την ομάδα του Μανωλόπουλου, που έδειχνα αρκετά ”αγχωμένη” δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Σλοβένους να βγουν μπροστά (18-20) προτού έρθει η απάντηση από την ”Ένωση” η οποία ”έτρεξε” ένα 9-0 σερί, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (27-20).

Οι επτά πόντοι έγιναν… δεκατέσσερις στην πορεία (39-25), καθώς η ΑΕΚ δεν ήθελε να αφήσει το ”πόδι” από το ”γκάζι”, φτάνοντας έως το +16, προτού έλθει ένα…λογικό συμμάζεμα από πλευράς Ολίμπια για το 50-39 του ημιχρόνου. Το ”νερό” είχε μπει στο ”αυλάκι” όμως η ”Ένωση” έιχε μπροστά της άλλα είκοσι λεπτά για να ”σφραγίσει” τη διαφαινόμενη νίκη της.

Ο Μάνι Χάρις όμως ήθελε να… τελειώσει από νωρίς τη δουλειά, αυξάνοντας με δικό του σερί τη διαφορά στους 18 πόντους (57-39) με την ΑΕΚ να μην τα χάνει από τη νέα προσπάθεια αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων (72-59) που πάσχιζαν να μπουν στο ματς. Δίχως να ανεβάσει ”στροφές” η ομάδα του Μανωλόπουλου έκανε απλά τα… απαραίτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Μαυροειδή ”κλείδωσε” τη νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-73.