Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 82-69: Λύγισε από την ταλαιπωρία

Νεπτούνας - ΠΑΟΚ 82-69: Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε νωθρά στο ματς και άφησε τη Νεπτούνας να κάνει το παιχνίδι της, γνωρίζοντας την πέμπτη ήττα της στο Basketball Champions League.

Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 82-69: Ο ΠΑΟΚ πέρασε των… παθών του τον τάραχο στη Λιθουανία τις προηγούμενες δύο ημέρες (καθυστέρηση στην άφιξη, αργοπορημένη παράδοση των αποσκευών κ.α) γεγονός που του βγήκε στο παρκέ, με την Νεπτούνας να… καθαρίζει ουσιαστικά το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, διατηρώντας τα προσχήματα ακόμα και μετά την αντεπίθεση της ομάδας του Παπαθεοδώρου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα ρυθμό, ”χτύπησαν” στη ρακέτα, με τον ΠΑΟΚ να βλέπει το 13-4 να γίνεται πολύ γρήγορα 29-9! Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ”κομμάτι” του ματς (29-9, 10′). Το +20 για τη Νεπτούνας παρέμεινε έως τα μισά της δεύτερης περιόδου (40-20, 14′) όταν ο ΠΑΟΚ με Τσόχλα και Χρυσικόπουλο μπόρεσε να ”ψαλιδίσει” τη διαφορά στο -15, αλλά η αντεπίθεση απεδείχθη… προσωρινή (51-32, 20′).

Με το σκορ στο 65-46 υπέρ της Νεπτούνας, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Λάκι Τζόουνς να τραυματίζεται, προσθέτοντας ακόμη ένα πρόβλημα στις ”πλάτες” τους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς στο +18 (68-50), δίνοντας τυπικό τόνο στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης.  Εκεί, Χρυσικόπουλος και Τσόχλας κατάφεραν να ”συμμαζέψουν” την κατάσταση, μειώνοντας αρκετά τη διαφορά (72-62, 36′) όμως τα πάντα είχαν κριθεί για τον ΠΑΟΚ…

Τα δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69