ΑΕΚ: Το ”σόου” του Θωμά Μαύρου στην Καβάλα

Πέρασαν 39 χρόνια από τη μεγάλη εμφάνιση του Θωμά Μαύρου.

Στις 21 Ιανουαρίου του 1979, η ΑΕΚ του Φέρεντς Πούσκας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καβάλας, επικρατώντας με 2-1, χάρη στην καθοριστική συμβολή του Θωμά Μαύρου.

Η νίκη αυτή προστέθηκε στο ”σακούλι” της Ένωσης στην πορεία προς το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας της, με τον Θωμά Μαύρο να πιστοποιεί και στη Βόρεια Ελλάδα την τότε υπεροχή του απέναντι από τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Μαύρος άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό εκμεταλλευόμενος τη μπαλιά του Τάκη Νικολούδη και ”κλείδωσε” ουσιαστικά το ματς στο 63ο λεπτό, παρά τη μείωση του σκορ από την Καβάλα στο 87ο λεπτό.

ΑΕΚ: Στεργιούδας, Μουσούρης, Κώτσος, Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Αρδίζογλου (80′ Αποστολόπουλος) Νικολούδης (78′ Τάσος) Μπάγεβιτς, Δομάζος, Μαύρος.