Ο Άγγλος διαιτητής, Μαρκ Κλάτενμπεργκ, διακόπτει παιχνίδι για να ακουστεί προσευχή (vid)

Ο Μαρκ Κλάτενμπεργκ σφύριζε ματς Κυπέλλου στη Σαουδική Αραβία και διέκοψε την αναμέτρηση όταν ακούστηκε η προσευχή του μουεζίνη. Δείτε το βίντεο.

Ο γνωστός Άγγλος διαιτητής Μαρκ Κλάτενμπεργκ σταμάτησε το ματς επειδή ακούστηκε από τα μεγάφωνα κοντινού τζαμιού η… προσευχή του μουεζίνη.

Το ματς διεξήχθη χθες, Τετάρτη 24/1, στο πλαίσιο του Κυπέλλο Σαουδικής Αραβίας. Το παιχνίδι έληξε 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες, η Al Feiha και η Al Fateh, οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί, στο 5ο λεπτό του α’ ημιχρόνου της παράτασης, ξαφνικά άρχισε να αντηχεί στο King Salman bin Abdulaziz Sport City Stadium η προσευχή ενός μουεζίνη από κοντινό τζαμί.

Ο Κλάτενμπεργκ (που έχει σφυρίξει και τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, το 2016, αλλά και τον τελικό του Euro 2016), δίχως να το πολυσκεφτεί, διέκοψε τον αγώνα, ως ένδειξη σεβασμού στη μουσουλμανική παράδοση.

Μάλιστα, η διακοπή διήρκεσε πάνω από τρία λεπτά, ενώ ο Κλάτενμπεργκ έγινε αποδέκτης αποθεωτικών σχολίων για αυτή του την κίνηση.

Ο Κλάτενμπεργκ από τον Φεβρουάριο του 2017 είναι επικεφαλής των διαιτητών στη Σαουδική Αραβία.