Μάλαγα – Ολυμπιακός 87-85: Έχασε δικό του ματς

Μάλαγα - Ολυμπιακός 87-85: Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να ανατρέψει το -14 του ημιχρόνου και να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως ''σίγησε'' στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, με τη Μάλαγα να φτάνει το ματς στην παράταση (74-74) και εν τέλει να το παίρνει με τα μεγάλα σουτ του Βαζίνσκι και το κρίσιμο τρίποντο του Όγκουστιν.

Μάλαγα – Ολυμπιακός 87-85: Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο (28-11) επέστρεψε από το -14 του ημιχρόνου (48-33) και έβαλε βάσεις νίκης, τις οποίες όμως παραλίγο να απολέσει καθώς στα τελευταία τρία λεπτά του ματς έμεινε χωρίς πόντο και έδωσε την ευκαιρία στην αδιάφορη, μα μαχητική, Μάλαγα, να οδηγήσει το ματς στην παράταση (74-74).

Εκεί, οι ”ερυθρόλευκοι” έδειξαν να επαναφέρουν στο μάξιμουμ τα επίπεδα συγκέντρωσής τους, παίρνοντας μια διαφορά τριών πόντων, ωστόσο οι γηπεδούχοι με δύο σουτ του Βαζίνσκι έφεραν το ματς εκ νέου στα ίσα (82-82), στα 30” πριν από τη λήξη της παράτασης και με καλάθι του Όγκουστιν, πήρε εν τέλει τη νίκη με 87-85.

Για τη μαχητική Μάλαγα, η οποία δεν είχε κανένα όφελος από το παιχνίδι αλλά το πάλεψε ως το τέλος και εν τέλει δικαιώθηκε, ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς (17π) και ΜακΚάλουμ (13π), πλην του Όγκουστιν που είχε 12 πόντους και το κρισιμότερο καλάθι του ματς.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σπανούλη, που πέρα από τους 15 πόντους που σημείωσε, μοίρασε οκτώ ασίστ οι οποίες του επέτρεψαν να γίνει ο κορυφαίος πασέρ της Euroleague, ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Έπειτα, καλός για ακόμη μια φορά ήταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11  πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (καν.), 87-85