pagenews.gr / Αθλητισμός / Μουντιάλ 2018: Γιατί για κάποιους αρχίζει σήμερα η διοργάνωση;
Μουντιάλ 2018: Γιατί για κάποιους αρχίζει σήμερα η διοργάνωση; | Pagenews.gr
Pagenews Team 17 Ιουνίου 2018, 12:51 | ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ: 13:02 17 Ιουνίου 2018, 13:02

Πολλοί φίλαθλοι ανά την υφήλιο που παρακολουθούν το Μουντιάλ σήμερα θα θεωρήσουν ότι είναι η πρεμιέρα του.



Γιατί; Γιατί για πολλούς το Μουντιάλ αρχίζει όταν… παίζει η Βραζιλία!

Η συγκεκριμένη ημέρα έφτασε καθώς απόψε στις 21:00 στο Ροστόφ, η «σελεσάο» θα αντιμετωπίσει την Ελβετία για τον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Σύμφωνα με τους ειδικούς, το μεγάλο πλεονέκτημα της Βραζιλίας, είναι το οικογενειακό κλίμα που έχει δημιουργήσει ο Τίτε.

Τόσο οι Βραζιλιάνοι, όσο και οι αντίπαλοι -μεταξύ άλλων και ο Λιονέλ Μέσι- παραδέχονται τον Βραζιλιάνο τεχνικό, ο οποίος έχει μεταδώσει στους παίκτες του την άποψη πως δεν υπάρχει βασικός και πως άπαντες είναι υπολογίσιμοι. Ο Νεϊμάρ έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του και αναμένεται να αποτελέσει το «βαρύ πυροβολικό» στο 4-3-3, μαζί με τον Ζεσούς και τον Γουίλιαν.

Από την πλευρά του, ο Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς προτιμά το πιό «ασφαλές» 4-2-3-1, με τον Σακίρι σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Σεφέροβιτς και τους Μπεχράμι, Τσάκα να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

Οι Ελβετοί είναι μία ομάδα που δεν τα «παρατά» ποτέ και προσπαθεί μέχρι το τελευταίο λεπτό για το καλύτερο δυνατό. Και μένει να δούμε πως θα διαχειρισθούν την αναμέτρηση με το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του Μουντιάλ.

Διαιτητής: Σέζαρ Ράμος (Μεξικό)

Οι πιθανές συνθέσεις:

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Αλισον, Μαρσέλο, Μιράντα, Σίλβα, Ντανίλο, Παουλίνιο, Κασεμίρο, Κουτίνιο, Νεϊμάρ, Ζεσους, Γουίλιαν.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάϊνερ, Σαρ, Ακαντζί, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Ρσάκα, Ζούμπερ, Σακίρι, Φρόϊερ, Σεφέροβιτς.

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων του Μουντιάλ 2018

Κυριακή 17/6 15:00 Κόστα Ρίκα – Σερβία ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 18:00 Γερμανία – Μεξικό ΕΡΤ1
Κυριακή 17/6 21:00 Βραζιλία – Ελβετία ΕΡΤ1

Το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας

Δευτέρα 18/6 15:00 Σουηδία – Νότια Κορέα ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 18:00 Βέλγιο – Παναμάς ΕΡΤ1
Δευτέρα 18/6 21:00 Τυνησία – Αγγλία ΕΡΤ1

Τρίτη 19/6 15:00 Κολομβία – Ιαπωνία ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 18:00 Πολωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Τρίτη 19/6 21:00 Ρωσία – Αίγυπτος ΕΡΤ1

Τετάρτη 20/6 15:00 Πορτογαλία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 18:00 Ουρουγουάη – Σ. Αραβία ΕΡΤ1
Τετάρτη 20/6 21:00 Ιράν – Ισπανία ΕΡΤ1

Πέμπτη 21/6 15:00 Δανία – Αυστραλία ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 18:00 Γαλλία – Περού ΕΡΤ1
Πέμπτη 21/6 21:00 Αργεντινή – Κροατία ΕΡΤ1

Παρασκευή 22/6 15:00 Βραζιλία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 18:00 Νιγηρία – Ισλανδία ΕΡΤ1
Παρασκευή 22/6 21:00 Σερβία – Ελβετία ΕΡΤ1

Σάββατο 23/6 15:00 Βέλγιο – Τυνησία ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 18:00 Νότια Κορέα – Μεξικό ΕΡΤ1
Σάββατο 23/6 21:00 Γερμανία – Σουηδία ΕΡΤ1

Κυριακή 24/6 15:00 Αγγλία – Παναμάς ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 18:00 Ιαπωνία – Σενεγάλη ΕΡΤ1
Κυριακή 24/6 21:00 Πολωνία – Κολομβία ΕΡΤ1

Το πρόγραμμα από 25 Ιουνίου έως και 1η Ιουλίου 2018

Δευτέρα 25/6 17:00 Ουρουγουάη – Ρωσία ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 17:00 Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος ΕΡΤ2
Δευτέρα 25/6 21:00 Ισπανία – Μαρόκο ΕΡΤ1
Δευτέρα 25/6 21:00 Ιράν – Πορτογαλία ΕΡΤ2

Τρίτη 26/6 17:00 Δανία – Γαλλία ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 17:00 Αυστραλία – Περού ΕΡΤ2
Τρίτη 26/6 21:00 Νιγηρία – Αργεντινή ΕΡΤ1
Τρίτη 26/6 21:00 Ισλανδία – Κροατία ΕΡΤ2

Τετάρτη 27/6 17:00 Νότια Κορέα – Γερμανία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 17:00 Μεξικό – Σουηδία ΕΡΤ2
Τετάρτη 27/6 21:00 Σερβία – Βραζιλία ΕΡΤ1
Τετάρτη 27/6 21:00 Ελβετία – Κόστα Ρίκα ΕΡΤ2

Πέμπτη 28/6 17:00 Σενεγάλη – Κολομβία ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 17:00 Ιαπωνία – Πολωνία ΕΡΤ2
Πέμπτη 28/6 21:00 Αγγλία – Βέλγιο ΕΡΤ1
Πέμπτη 28/6 21:00 Παναμάς – Τυνησία ΕΡΤ2

Σάββατο 30/6 17:00 Φάση των «16»ΕΡΤ1
Σάββατο 30/6 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Κυριακή 1/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Κυριακή 1/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Το πρόγραμμα του Μουντιάλ

Δευτέρα 2/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Δευτέρα 2/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Τρίτη 3/7 17:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1
Τρίτη 3/7 21:00 Φάση των «16» ΕΡΤ1

Παρασκευή 6/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Παρασκευή 6/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 7/7 17:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1
Σάββατο 7/7 21:00 Προημιτελικός ΕΡΤ1

Τρίτη 10/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Τετάρτη 11/7 21:00 Ημιτελικός ΕΡΤ1

Σάββατο 14/7 17:00 Μικρός τελικός ΕΡΤ1

Κυριακή 15/7 18:00 Τελικός ΕΡΤ1

Ετικέτες: