Ευρωμπάσκετ 2017: Ελλάδα – Πολωνία 95-77 – Συνεχίζει στους “16” η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ επικράτησε στον "τελικό" της Πολωνίας με 95-77, προκρίθηκε στους "16" του Ευρωμπάσκετ 2017 και θα συνεχίσει την πορεία της στην Κωνσταντινούπολη. Συγκλονιστικοί Σλούκας και Καλάθης που σημείωσαν από 24 πόντους.

Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία, που επικράτησε νωρίτερα των Γερμανών και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου της, με την Ελλάδα να κατακτά την 4η θέση στον δικό της όμιλο.

Η Εθνική δεν… χάλασε την παράδοση με το κάκιστο ξεκίνημα στα παιχνίδια της, με τους Πολωνούς να προηγούνται με 20-14 στο 7′. Η ομάδα του Τέιλορ κατάφερε να φτάσει τους 29 πόντους μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, ενώ ο Σλούκας μείωσε σε 23-29.

Σαφώς πιο συγκεντρωμένοι μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Έλληνες διεθνείς και με γρήγορο 9-0 πέρασαν μπροστά με 32-29. O Παπανικολάου, που δεν βγήκε λεπτό σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ήταν «ζεστός» και πέτυχε συνεχόμενους πόντους για το 37-31, ενώ ο Παππάς με δύσκολο μακρινό σουτ αύξησε κι άλλο την απόσταση (44-37, στο 18′). Με «γκολ-φάουλ» και… έκρηξη του Σλούκα, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-43.

Ο εξαιρετικός Κούλιγκ να ισοφαρίσει σε 51-51 στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο Κόζαρεκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τέιλορ με τρίποντο (58-59, στο 25′), αλλά η Εθνική βρήκε λύσεις για το 62-59. Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, το ματς κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και έκλεισε με σκορ 70-67.

Ο Καλάθης πήρε την κατάσταση πάνω του και με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το +6 (77-71, στο 33′). O Σλούκας προσέθεσε ένα ακόμη μακρινό σουτ για το 80-71, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με σκορ 80-73. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά για το 84-75 και ακολούθησε σημαντικό τρίποντο του Πρίντεζη που «κλείδωσε» το ματς. Μάλιστα, η διαφορά ανέβηκε μέχρι το τελικό 95-77.