Απίστευτο: Τέσσερα συστήματα σε μία εβδομάδα έπαιξε ο Βαλβέρδε στην Μπάρτσα!

Τα έχει βρει σκούρα ο Ερνέστο Βαλβέρδε στο ξεκίνημά του στην Μπαρτσελόνα.

rntttttt

Η φυγή του Νεϊμάρ και οι δύο ήττες από τη Ρεάλ Μαδρίτης έχουν φέρει γκρίνια στους Καταλανούς, η οποία καταλάγιασε λιγάκι χάρη στη νίκη επί της Μπέτις στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. rrΓια να φτάσει όμως σ’ αυτή τη νίκη ο Βαλβέρδε χρειάστηκε να καταφύγει στο τέταρτο (!) διαφορετικό σύστημα μέσα σε μόλις τρία παιχνίδια!rrΑκούγεται απίστευτο, αλλά είναι αληθινό και δείχνει πόσο πολύ «ψάχνεται» ακόμη ο Ερνέστο προκειμένου να βρει την κατάλληλη χημεία και διάταξη για την ομάδα του.rrΓια την ακρίβεια, στο ματς Μπαρτσελόνα-Ρεάλ ο Ερνέστο έπαιξε 4-3-3. Το αποτέλεσμα, όμως, ήταν καταστροφικό: συντριβή με 3-1 μέσα στο σπίτι του από τους Μαδριλένους.rrΣτη ρεβάνς του Σούπερ Καπ ο Βαλβέρδε παρέταξε τους Καταλανούς στο Μπερναμπέου με 3-5-2. Τζίφος. Το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 2-0 από το ημίχρονο υπέρ της Βασίλισσας. Και ούτε το 4-4-2 με το οποίο αποφάσισε να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε τα πράγματα…rrΧρειάστηκε λοιπόν να καταφύγει σε άλλο σύστημα, το τέταρτο κατά σειρά μέσα σε μόλις μία εβδομάδα (!), για να πάρει αποτέλεσμα ο Βαλβέρδε: απέναντι στην Μπέτις έπαιξε με 4-2-3-1 και είδε ανακουφισμένος τους παίκτες του να παίρνουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο με 2-0 στο καλύτερο ματς της Μπαρτσελόνα επί Ερνέστο. rrΒέβαια, δεν ήταν μόνο η διάταξη που έκανε τη διαφορά σε αυτόν τον αγώνα συγκριτικά με τη διπλή μονομαχία κόντρα στη Ρεάλ. Ήταν και η πίεση που έβγαλε ψηλά η Μπάρτσα σχεδόν σε όλο το 90λεπτο, η ενέργεια που της έδωσαν οι Ντεουλοφέου, Αλκάθερ και Σέρτζι Ρομπέρτο, το δίδυμο των Μπουσκέτς και Ράκιτιτς στο κέντρο και η επιστροφή του Μέσι σε ρόλο «ψευτοεννιαριού» πίσω από τον Αλκάθερ που έδωσε μεγάλη ελευθερία κινήσεων στον Λίο.rr