Μουντιάλ 2018: Αγγλία – Κολομβία 1-1 (πεν. 4-3)

Η Αγγλία πήρε την πρόκριση για τους "8" του Μουντιάλ στα πέναλτι με 4-3 απένατι στην Κολομβία.

Στα πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο για τους προημιτελικούς του Μουντιάλ. Τελικά αυτό, κατέληξε στην Αγγλία, η οποία επικράτησε στη διαδικασία της Κολομβίας με 4-3.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξε ισόπαλη 1-1, με το γκολ από τα 11 μέτρα του Χάρι Κέιν στο 57ο λεπτό και την κεφαλιά του Γέρι Μίνα στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Τα «λιοντάρια» θα παίξουν για μια θέση στα ημιτελικά με τη Σουηδία στις 7 Ιουλίου (17:00), στη Σαμάρα.

Να σημειωθεί, ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που η Αγγλία προκρίνεται στα πέναλτι!