Έλληνες του εξωτερικού: Τι έκαναν τα “δικά” μας παιδιά στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Έλληνες του εξωτερικού: Ποιοι ξεχώρισαν και ποιοι ψάχνουν να βρουν ακόμα τον εαυτό τους.

Έλληνες του εξωτερικού: Ο Χοσέ Χολέμπας είχε το περασμένο Σαββατοκύριακο, την καλύτερη παρουσία από τους Ελληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματος. Ο αριστερός οπισθοφύλακας της Γουότφορντ, σκόραρε στο 82ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σαουθάμπτον για το αγγλικό πρωτάθλημα.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είδε από τον πάγκο την εντός έδρας «γκέλα» της Άρσεναλ με την Γουλβς (1-1), ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στην άνετη εντός έδρας νίκη της Ρόμα επί της Σαμπντόρια με 4-1 και ο Κώστας Μήτρογλου που βρέθηκε στην αρχική 11αδα της Μαρσέιγ, αντικατασταθηκε στο ημίχρονο του αγώνα με την Ντιζόν (2-0).

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων στα ευρωπαϊκά γήπεδα το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

• ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γουλβς.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σαουθάμπτον. Στο 82ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ και «χάρισε» έναν βαθμό στην ομάδα του

• ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Σαμπντόρια.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Τζένοα με 2-1.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

• ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Εκτός αποστολής.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

• ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Τζιρόνα.

• ΓΑΛΛΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 46` από τον Ζερμέν) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ντιζόν.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

• ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντεν Χάαγκ.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 7-1 επί της Εξέλσιορ.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Φένλο.

Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Είδε από τον πάγκο, την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τσβόλε.

• ΒΕΛΓΙΟ

Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Γκενκ.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Γκενκ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπριζ.

Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Σταντάρ Λιέγης.

Απόστολος Βέλιος (Μπέβερεν): Αντικατέστησε στο 57` τον Μπαντιμπανγκά, στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σερκλ Μπριζ.

• ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Αντικατέστησε στο 85` τον Φέϊσα, στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τοντέλα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τοντέλα.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

• ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ααλμποργκ.

• ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Σεντ Πόλτεν.

Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Αντικατέστησε στο 86ο λεπτό τον Μπάλιτς στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Στουρμ Γκρατς

• ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στο ντέρμπι με την Στεάουα, που έληξε χωρις νικητή (1-1).

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Υποδέχεται απόψε την Μποτοσάνι.

Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Φιλοξενείται απόψε από την Χέρμανσταντ.

• ΣΚΩΤΙΑ

Χάρης Μαυρίας (Χιμπέρνιαν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Αμπερντίν.

• ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιάννης Μανιάτης (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 35` από τον Βιγιαφάνες) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φενερμπαχτσέ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φενερμπαχτσέ.