Basket League: Νίκες για ΑΕΚ και Πανιώνιο

Basket League: Νίκες στην 8η αγωνιστική ΑΕΚ και Πανιώνιος

Basket League: Δια χειρός Νταβιόν Μπέρι η 3η νίκη του Πανιωνίου

Διεύρυνε στους 3 βαθμούς την απόσταση από τον ουραγό Κολοσσό ο Πανιώνιος, επικρατώντας άνετα, με 88-80 της ομάδας της Ρόδου, στη Νέα Σμύρνη, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Ο Νταβιόν Μπέρι (26π.) ήταν ο κορυφαίος των «κυανέρυθρων», έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Σίνγκλερ (16π.) και Χάρις (15π.). Αυτή ήταν η 3η νίκη του Πανιωνίου, τόσο στο σύνολο, όσο και εντός έδρας, ενώ οι Ροδίτες που έχουν έναν αγώνα λιγότερο, λόγω της αναβολής της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό, μετρούν 0-4 μακριά από το «σμαραγδένιο νησί».

Μαυροειδής (22π., 7ρ.) και Γκιμπς (20π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για τον Κολοσσό, αλλά το +13 που είχαν οικοδομήσει οι γηπεδούχοι στο 30΄ δεν επέτρεψε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. Το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ομάδας της Ρόδου πραγματοποίησε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς που είχε συγκομιδή 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, αλλά και 4 λάθη στα 26 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-39, 68-55, 88-80

Στο πρώτο μέρος, ήταν ο Χάρις που είχε αναλάβει τις περισσότερες πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα από πλευράς γηπεδούχων (12π. μόνο στο 1ο δεκάλεπτο), αλλά ο Μαυροειδής παλεύοντας μόνος εναντίον όλων κατάφερνε να διατηρεί τον Κολοσσό στη διεκδίκηση της νίκης (45-39 στο ημίχρονο).

Στην 3η περίοδο, έκανε τη διαφορά ο Πανιώνιος, διάστημα στο οποίο πάτησε γκάζι, εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω (23-16 το επιμέρους σκορ). Με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 68-55 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης και παρά τις προσπάθειες των Ροδιτών να μαζέψουν τη διαφορά, ο Πανιώνιος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο.

Διαιτητές: Μάνος-Σώμος-Πουρσανίδης Κ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 3, Μπέρι 26 (3), Τέιλορ 9, Χάρις 15 (4), Σίνγκλερ 16 (2), Καμαριανός, Δίπλαρος 3, Ντόρσεϊ 4, Καμπερίδης 12 (3)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κώστας Φλεβαράκης): Μαυροειδής 22, Δημάκος 6, Ντιγκς 11, Γκιμπς 20 (2), Πίνκστον 2, Γεωργάκης 2, Μπιλής, Γεωργαλής 5 (1), Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 4

Αγχώθηκε στο τέλος, αλλά πέρασε αλώβητη από το Αλεξάνδρειο η ΑΕΚ (77-81)

Βάζοντας το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές της έφυγε σήμερα από το Αλεξάνδρειο, αντιμετωπίζοντας τον Αρη, η ΑΕΚ. Η Ενωση κέρδισε, για την 8η “ στροφή” της Basket League, με 81-77 αποτέλεσμα που της έδωσε την 6η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Εκτο “ στραβοπάτημα», από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν αναγκαστικά θεατή στο ματς τον τραυματία, Ραμόν Χάρις (λίγο πριν το τζάμπολ οριστικοποιήθηκε η απουσία του).

Απόντες για τους νικητές ήταν οι τραυματίες, επίσης, Χάρης Γιαννόπουλος, Βασίλης Ξανθόπουλος, Βασίλης Καββαδάς (σ.σ. δεν ταξίδεψαν με την αποστολή).

Καταλύτες για την επικράτηση της ΑΕΚ ήταν οι Βινς Χάντερ (16π., 8 ριμπ., 4 κλ., 1 κοψ.), Μάλκολμ Γρίφιν (14π., 2 ασ., 2κλ). Ξεχώρισαν για τον Αρη, στον οποίο στοίχισαν τα πολλά λάθη (17), οι Λευτέρης Μποχωρίδης (24π., 4 ριμπ., 2 ασ., 1 κοψ.), Λάκι Τζόουνς (15π., 6 ριμπ., 3 ασ., 2κλ).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-39, 52-61, 77-81

«Εχτισε» διαφορά από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά η ΑΕΚ, δεδομένο που της επέτρεψε να νιώθει σχετική ασφάλεια για την κατάκτηση της νίκης.

Στο 16′, ειδικότερα, ο Αρης βρέθηκε με +3 (30-27), με αμφότερες τις ομάδες στο προηγούμενο διάστημα του ματς να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, προσφέροντας κακής ποιότητας θέαμα.

Η Ενωση «απάντησε» με επιμέρους σκορ 17-3, έχοντας βασικούς εκφραστές της τους Γκρίφιν, Χάντερ, με συνέπεια να πάρει τα ηνία, στο 21′, με +11 (33-44).

Διαφορά που, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τη συνδρομή και του Σάκοτα, «ανέβηκε» στους 12 πόντους (45-57).

Ο Αρης δεν έριξε… λευκή πετσέτα. Οι πρωτοβουλίες του (“ άσφαιρου” στο πρώτο ημίχρονο) Τζόουνς, σε συνδυασμό με τη δράση, κύρια, του Μποχωρίδη, τον κράτησαν «ζωντανό» στο παρκέ (29′ 52-59, 35′ 60-67). Στα 16” πριν το φινάλε με τρίποντο του διεθνή γκαρντ, οι «κίτρινοι» μείωσαν στο καλάθι (77-79). Ο Κάιζερ έκανε φάουλ στην επόμενη φάση στον Σάκοτα, ο οποίος ήταν απόλυτα ψύχραιμος στις βολές (2/2), με συνέπεια να «γράψει» το τελικό 81-77, καθώς ο Τζόουνς, στην πορεία, αστόχησε σε τρίποντο.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Θεωνάς

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Τζόουνς 15 (2), Κάιζερ 9 (1), Βεργίνης 3 (1), Μποχωρίδης 24 (4), Φλιώνης 2, Μπελ 7 (1), Νταλό 7 (1), Χρηστίδης 3 (1), Σλαφτσάκης 1, ΜακΓκί 6

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Ματσιούλις 10 (1), Ρατάν-Μέις , Λαρεντζάκης 13 (1), Μωραϊτης 2, Γκρίφιν 14 (2), Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 10, Χάντερ 16