Bundesliga: “Πρωταθλήτρια χειμώνα” η Ντόρτμουντ

Έκανε το πρώτο βήμα για της κατάκτηση της Bundesliga η Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Το άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε πρόωρα η πρωτοπόρος Ντόρτμουντ, η οποία δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του α’ γύρου στην Bundesliga έχει εξασφαλίσει το +9 από τις διώκτριες της, Γκλάντμπαχ και Μπάγερν Μονάχου.

Η Μπορούσια υπερασπίστηκε την έδρα της με 2-1, απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, με τους Αλκάθερ (19΄) και Ρόις (27΄) να βάζουν τις βάσεις μέσα σε ένα οκτάλεπτο για το «τρίποντο» και τον Κρούζε να μειώνει στο 35΄ για τους φιλοξενούμενους. Με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους στην επανάληψη, το σκορ έμεινε αμετάβλητο μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Η Μπάγερν Μονάχου επιβεβαίωσε εύκολα τα προγνωστικά και επικράτησε στο Ανόβερο της τοπικής ομάδα με 4-0. Οι Βαυαροί ήταν καταιγιστικοί και είχαν ευκαιρίες για να δώσουν μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό σκορ. Να σημειωθεί πως στο ματς αυτό ο Τόμας Μίλερ συμπλήρωσε 300 παιχνίδια με τη φανέλα της πρωταθλήτριας Γερμανίας.

Από εκεί και πέρα, η Γκλάντμπαχ δεν μπόρεσε να νικήσει μέσα στην έδρα της Χοφενχάιμ (0-0), ενώ η Στουγκάρδη πήρε σπουδαία νίκη επί της Χέρτα Βερολίνου με 2-1, με τον Μάριο Γκόμεζ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ ο Τάσος Δώνης αγωνίστηκε στα τελευταία 17 λεπτά ως αλλαγή για τους νικητές.

• Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου 0-4

(2′ Κίμιχ, 29′ Αλάμπα, 53′ Γκνάμπρι, 62′ Λεβαντόφσκι)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 15 αγώνες)

-Ντόρτμουντ 39 -Γκλάντμπαχ 30 -Μπάγερν Μονάχου 30 -Λειψία 25 -14αγ. -Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 23 -14αγ. -Χέρτα Βερολίνου 23 -Βόλφσμπουργκ 22 -Χοφενχάιμ 23 -Βέρντερ Βρέμης 21 -Μάιντς 19 -14αγ. -Λεβερκούζεν 18 -14αγ. -Φράιμπουργκ 17 -Σάλκε 15 -Άουγκσμπουργκ 14 -Στουτγκάρδη 14 -Φορτούνα Ντίσελντορφ 12 -Νυρεμβέργη 11 -Ανόβερο 10