Λίβερπουλ – Άρσεναλ: 5-1 (pics&vid)

Λίβερπουλ - Άρσεναλ: Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Λίβερπουλ – Άρσεναλ: Η Λίβερπουλ συνεχίζει την εντυπωσιακή εφετινή πορεία της στην premier league, αφού για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης συνέτριψε στο Άνφιλντ με 5-1 την Άρσεναλ και αύξησε την διαφορά της στους 9 βαθμούς από την 2η Τότεναμ η οποία μετά από πέντε συνεχείς νίκες γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουλβς.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που έκανε ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τιτλου, έφθασε στη νίκη με τέσσερα τέρματα στο Α΄ ημίχρονο των Φιρμίνο (14΄, 16΄), Μανέ (32΄), Σαλάχ (45′ πέν), ενώ οι Λονδρέζοι είχαν προηγηθεί στο 11΄ με τον Μέιτλαντ-Νάιλς.

Βασικός για την ομάδα του Ουνάι Έμερι αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος στο 45΄ ανέτρεψε τον Σαλάχ, που σκόραρε το 4ο γκολ των γηπεδούχων.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Φιρμίνο έγινε ο 3ος Βραζιλιάνος που σημειώνει χατ τρικ στο αγγλικό πρωτάθλημα μετά τους Ρομπίνιο και Αφόνσο Άλβες.

Στο μεταξύ, την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Γουλβς γνώρισε η Τότεναμ κι έχασε πολύτιμο έδαφος από την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Κέιν, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο Β΄ ημίχρονο με τρία τέρματα των Μπέιλι (72΄), Χιμένες (83΄) και Κόστα (87΄).

Τότεναμ-Γουλβς 1-3

(22΄ Κέιν / 72΄ Μπέιλι, 83΄ Χιμένες, 87΄ Κόστα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 20 αγώνες)

Λίβερπουλ 54 Τότεναμ 45 Μάντσεστερ Σίτι 44 -19αγ Τσέλσι 40 -19αγ Άρσεναλ 38 Μάντσεστερ Γ. 32 -19αγ Γουλβς 29 Λέστερ 28 Γουότφορντ 28 Έβερτον 27 Γουέστ Χαμ 27 -19αγ Μπόρνμουθ 26 -19αγ Μπράιτον 25 Κρίσταλ Πάλας 19 -19αγ Νιούκαστλ 18 Κάρντιφ 18 Σαουθάμπτον 15 -19αγ Φούλαμ 14 Μπέρνλι 12 -19αγ Χάντερσφιλντ 10