Λιθουανία – Ελλάδα 66-70

Λιθουανία - Ελλάδα: Η Εθνική μας ομάδα επικράτησε της Λιθουανίας με 70-66 στην παράταση και πήρε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Eurobasket U18.

Λιθουανία – Ελλάδα: Στους «4» του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ U18 βρίσκεται η Ελλάδα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε στην παράταση με 70-66 της Λιθουανίας και πανηγύρισε την πρόκριση! Επόμενος αντίπαλος είναι η Ισπανία (3/8, 21.15) και στόχος το ένα από τα δύο εισιτήρια για τον τελικό.

Μπάσκετ χαμηλών ταχυτήτων και χαμηλών ποσοστών παίχθηκε στο πρώτο μισό και από τις δύο ομάδες. Το 12-14 της πρώτης περιόδου λέει πολλά από μόνο του, όπως και το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα έκανε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η νευρικότητα ήταν μεγάλη και στις δύο πλευρές, με τη μεγαλύτερη διαφορά να σημειώνεται στους πέντε πόντους, είτε για την Ελλάδα (9-14, 7’), είτε για την Λιθουανία (26-21, 20’). Το ποσοστό για τους Έλληνες παίκτες ήταν 20.5% εντός πεδιάς (8/39) με 7/29 δίποντα και 1/10 τρίποντα, με τους Λιθουανούς να «σώζονται» από τα δίποντα (8/18, 44%), ενώ είχαν κερδίσει πολύ περισσότερα φάουλ (6-13).

Το ματς

Η ελληνική ομάδα μπήκε, επιτέλους σε αυτή τη διοργάνωση, δυνατά στον αγώνα. Προηγήθηκε με 14-9 έχοντας οδηγό τον Νικολαΐδη στο σκοράρισμα, ωστόσο στη συνέχεια αντιμετώπισε επιθετικές δυσκολίες. Η Λιθουανία με τον Τουμπέλις να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (21-26). Η Εθνική αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (33-31), ενώ με δικό του γκολ-φάουλ έφτασε και στο +5 (40-35).

Παρά την ισοφάριση από τον Σινταριβίτσιους (42-42), η οικοδέσποινα κατάφερε να αποσπαστεί με 49-42, αλλά η «Λιέτουβα» με ένα 8-0-μετά και την τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο-ανέκτησε το προβάδισμα (51-54). Το προσωπικό καλάθι του Ρογκαβόπουλου έφερε το ματς στον πόντο (53-54) στα 58’’και η βολή του Μαρτσουλιόνις οδήγησε την ομάδα του στο +2 (53-55) με 19,7’’ να απομένουν. Ο άσος της ΑΕΚ με ντράιβ ισοφάρισε, 55-55 στα 7,2’’ και η άμυνα έκανε τη δουλειά της στην τελευταία επίθεση του Μαρτσουλιόνις, καθώς ο Τσάμης έκανε τάπα και το ματς πήγε στην παράταση.

Τα καλάθια των κοντών, Καράμπελα και Νικολαΐδη, κρατούσαν την Εθνική όρθια στο έξτρα πεντάλεπτο (63-62), όπως και οι βολές του ψύχραιμου Ρογκαβόπουλου που έφεραν το σκορ στο 67-64 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και στο 69-66 στα 20’’. Ο Τουμπέλις είχε 0/2 βολές και ο Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 14-12, 21-26, 42-39, 55-55, (πρτ.) 70-66

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10, Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 20 (15ρ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6, Σταυρακούκας 3, Τσάμης 4