Serie A: Ο Ιμπόμπιλε «λύτρωσε» τη Λάτσιο [vid]

Serie A: Ο Ιμπόμπιλε έχει πετύχει 19 γκολ και έχει μοιράσει 5 ασίστ στις πρώτες 18 αγωνιστικές.

Serie A: Με το δεξί μπήκε η Λάτσιο στο 2020, καθώς νίκησε δύσκολα 2-1 την Μπρέσια στο «Μάριο Ριγκαμόντι», στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της 18ης αγωνιστικής στη Serie A. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπαλοτέλι, ωστόσο έμειναν με δέκα παίκτες στο 40ό λεπτό, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τσιστάνα για μαρκάρισμα στον Καϊσέδο, ο οποίος κέρδισε και πέναλτι.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και «έγραψε» το 1-1, ενώ οι «μπιανκοτσελέστι» εκμεταλλεύθηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους και πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να πλησιάσουν στο -3 από την κορυφή της κατάταξης.

Ο Ιταλός φορ έγινε ο μόνος στη διοργάνωση που εμπλέκεται σε 24(!) τέρματα την φετινή σεζόν έχοντας 19 γκολ και 5 ασίστ στις πρώτες 18 αγωνιστικές.