Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ: 83-89

Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ: Η ρωσική ομάδα πέρασε νικηφόρα από το άδειο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη. Η «ρωσική αρκούδα» έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 89-83 για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Το «τριφύλλι» γύρισε από το -15 στο πρώτο δεκάλεπτο κι από το -18 στο δεύτερο, δεν μπόρεσε όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στη ρωσική ομάδα που επιβεβαίωσε την υπεροχή της.

Ο Παναθηναϊκός έχει πλέον 2-3 ρεκόρ, ενώ «χρωστάει» ακόμα και τα δύο εκτός έδρας ματς με Βιλερμπάν και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. H ΤΣΣΚΑ έχει ρεκόρ 4-3.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το ξεκίνημα του ματς θύμισε λίγο το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε συγκεντρωμένος, δεν είχε συνεργασίες στην επίθεση, ήταν στατικός, έμοιαζε εγκλωβισμένος από την άμυνα της ρωσικής ομάδας, ενώ επιχειρούσε σουτ που έδινε η ΤΣΣΚΑ στον Σαντ-Ρος.

Την ίδια ώρα ο Χίλιαρντ εβλεπε το καλάθι των «πρασίνων» σαν βαρέλι με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να προηγηθεί με 5-18 στο πεντάλεπτο. Ένα διάστημα όπου μετρούσε 4/4 τρίποντα και 2/3 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 1/7 εντός παιδιάς. Στη συνέχεια ωστόσο άλλαξε άρδην η εικόνα του αγώνα χάρη στους Ουάιτ, Παπαγιάννης και Νέντοβιτς που πέρασαν στο παρκέ. Ο μεν Παπαγιάννης «καθάρισε» φάσεις ψηλά και συνεργάστηκε άψογα με τους Μποχωρίδη-Νέντοβιτς «τελειώνοντας» με pick n roll ενώ ο Ουάιτ έδωσε επιθετική πνοή με δύο καθοριστικά σουτ.

Αποτέλεσμα; Επιμέρους 19-6 και το ματς στα… ίσια (24-24) με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Βέβαια η συνέχεια έμελλε να ήταν διαφορετική και… ανάλογη των πέντε πρώτων λεπτών. Ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε ξανά και μετά το 26-26 του 11′ η ΤΣΣΚΑ «έτρεξε» ένα επιμέρους 23-5 (!!!) βρίσκοντας και πάλι τον δρόμο για το καλάθι των «πρασίνων» με συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 9/13 τρίποντα (!!) και μόλις 7/16 δίποντα.

Ακόμη και τότε, η ελληνική ομάδα όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλά συνέχισε να μάχεται και να διεκδικεί όσα της αναλογούσαν. Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να παίρνει φωτιά και να σημειώνει 14 από τους 16 πόντους του στην β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «ψαλιδίσει» την διαφορά κατά το ήμισυ και το -18 (31-49) να γίνει -9 (42-51) με τη λήξη του ημιχρόνου έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 11-2.

Μάλιστα η… πράσινη αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο! Μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την ίδια ένταση στην άμυνα και μάλιστα πλησίασε στον έναν πόντο (52-53 στο 24′) έχοντας αυξήσει το επιμέρους σκορ (σ.σ. από το 31-49) στο 21-4!!! Ο Παπαγιάννης ήταν… παντού σε αυτό το διάστημα και τα έβαζ με όλους τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπόρεσε να ξαναβρεί τα πατήματά της, να «περάσει» τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» (σ.σ. μιας και ξεκίνησε με 0/6 τρίποντα στην γ’ περίοδο) και να προηγηθεί εκ νέου με εννέα πόντους διαφορά (54-63) λίγο πριν από το τέλος του γ’ δεκαλέπτου.

Όπως φάνηκε, στο τέλος ο Παναθηναϊκός έμεινε από δυνάμεις. Σημαντικό ρόλο για να πάει η διαφορά και πάλι στους 13 πόντους για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ (58-71 στο 32′) έπαιξε η είσοδος του Μπόλομποϊ, ο οποίος έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και στην ουσία… έκοψε την φόρα που προσπαθούσε να πάρει η ελληνική ομάδα για να επιστρέψει στο ματς. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να κρατηθούν κοντά στο σκορ, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε την ποιότητα για να διαχειριστεί την διαφορά που «έχτισε».

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 13 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 2, Φόστερ 7 (1), Νέντοβιτς 19 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 11 (1), Μήτογλου 7 (1), Σαντ Ρος 4 (0/8 σουτ, 4/4 βολές).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (4/6 τρίποντα), Χάκετ 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Στρέλνιεκς 9 (2), Φόγτκμαν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 15 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 6 (6 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 5 (1).