Άρης – Παναθηναϊκός: Δεν προλαβαίνουν Κουρμπέλης και Βιγιαφάνιες

Άρης - Παναθηναϊκός: Οι δυο ποδοσφαιριστές δεν θα είναι στη διάθεση του Λάζλο Μπόλονι.

Το επόμενο διάστημα ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του δύσκολα παιχνίδια. Το πιο απαιτητικό παιχνίδι είναι αυτό με αντίπαλο τον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Ο Λάζλο Μπόλονι μπορεί να μετράει κάποιες επιστροφές, αλλά αναμένεται να έχει δυο σημαντικές απουσίες. Όπως όλα δείχνουν και πάλι δεν θα έχει διαθέσιμους τους Δημήτρη Κουρμπέλη και Λούκας Βιγιαφάνιες. Οι δύο πολύτιμοι μέσοι δεν προλαβαίνουν να τεθούν εγκαίρως στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας.

Ο Ρουμάνος τεχνικός θα έχει σίγουρα διαθέσιμους τους Μακέντα και Ζαγαρίτη, που εξέτισαν την τιμωρία τους, όπως και τον Μαουρίσιο, που όμως μετά την περιπέτειά του με τον κορωνοϊό έχασε αρκετές προπονήσεις και πολύτιμο έδαφος. Από την εικόνα του στη διάρκεια των προπονήσεων της εβδομάδας θα κριθεί αν μπορεί να προσφέρει από την αρχή και για πόσο. Κάποιες πιθανότητες να προλάβει έχει ο Φακούντο Σάντσες, που θα δοκιμάσει να προπονηθεί την Τετάρτη. Πάντως με την απραξία του Αργεντινού και την εικόνα του Μολό ως κατά συνθήκη δεξί μπακ, ο Γάλλος είναι επικρατέστερος με τα τωρινά δεδομένα για τη θέση.

Ο Παναθηναϊκός και το καθοριστικό α΄ ημίχρονο

Σε όλες τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της Super League. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, αλλά είναι εντυπωσιακό ότι φτάνει στο «τρίποντο» μόνο αν έχει προηγηθεί στο ημίχρονο. Από τα οκτώ παιχνίδια που προηγήθηκε στο ημίχρονο μόνο μια φορά δεν νίκησε, όταν στην 3η αγωνιστική τον ισοφάρισε η ΑΕΛ στο Αλκαζάρ.

Ο Παναθηναϊκός δεν έχει προηγηθεί στα άλλα μισά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες. Αυτά τα παιχνίδια κατέληξαν σε τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Αναλυτικά τι συμβαίνει στους αγώνες του Παναθηναϊκού σε σχέση με το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Όταν προηγείται στο ημίχρονο: 7 νίκες και μια ισοπαλία. Όταν είναι ισόπαλος στο ημίχρονο: 2 ισοπαλίες και 3 ήττες. Όταν χάνει στο ημίχρονο: μια ισοπαλία και 2 ήττες.

Τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός πέτυχε νίκη, χωρίς να προηγηθεί στο ημίχρονο ήταν στις 15 Ιουλίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», Άρης – Παναθηναϊκός 0-1 (0-0), ενώ στην έδρα του κοντεύει να κλείσει χρόνο, από τις 2 Φεβρουαρίου 2020, Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 2-0 (0-0). Και βέβαια νίκη σε αγώνα που ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έχει να κάνει από τις 10 Νοεμβρίου 2019, εκείνο το 3-2 (0-2) με την ΑΕΚ. Οι φετινές νίκες του Παναθηναϊκού, σε παρένθεση το ημίχρονο:

• Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2 (0-1)
  • Παναθηναϊκός – Απόλλων 1-0 (1-0)
  • Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 2-1 (2-0)
  • ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (0-1)
  • Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (1-0)
  • Απόλλων – Παναθηναϊκός 0-1 (0-1)
  • Παναθηναϊκός – ΑΕΛ 2-0 (1-0)