Bundesliga: Μεγάλη ανατροπή για την Κολωνία

Bundesliga: Μεγάλη ανατροπή για την Κολωνία, η οποία επέστρεψε στις νίκες, σταματώντας το αήττητο της Βόλφσμπουργκ.

Βραδιά πολλών γκολ ήταν η χθεσινή (Τρίτη) για την 16η Αγωνιστική της Bundesliga. Η Κολωνία κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή επιτυγχάνωντας νίκη έναντι της Βόλφσμπουργκ. Το αήττητο σερί των τριών τελευταίων αγώνων της Χέρτα σταμάτησε στην «Mewa Arena», όπου η Μάιντς έκανε «πάρτι» στην άμυνα των Βερολινέζων (4-0), επιστρέφοντας στα «τρίποντα» μετά την ήττα από την Μπάγερν.

Πιο συγκεκριμένα, η η Κολωνία στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, η οποία όχι μόνο δεν συνήλθε μετά το «χαστούκι» από την Στουτγκάρδη (0-2), αλλά γνώρισε και δεύτερη σερί ήττα στο σπίτι της, αυτή την φορά με 2-3. Μέχρι το 73ο λεπτό οι «Λύκοι» είχαν το προβάδισμα, αλλά οι «τράγοι» κατάφεραν με δύο γκολ σε 17 λεπτά να κάνουν το 3-2 και να πλησιάσουν στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Μετά από σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς «τρίποντο» (2 ήττες, 2 ισοπαλίες) η Αρμίνια εκμεταλλεύθηκε την έδρα της κι επιβλήθηκε με 2-0 της Μπόχουμ, ωστόσο, απέχει ακόμη τέσσερις βαθμούς από την 15η θέση που δίνει την παραμονή στην κατηγορία. Bundesliga

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

• Στουτγκάρδη-Μπάγερν 0-5 (40΄,53΄,74΄ Γκνάμπρι, 69΄,72΄ Λεβαντόφσκι)
  • Βόλφσμπουργκ-Κολονία 2-3 (8΄ Νμετσά, 51΄ Βέγκχορστ – 34΄,89΄ Μοντέστ, 73΄ Ουτ)
  • Μάιντς-Χέρτα 4-0 (17΄ Λι Γιάε-Σουνγκ, 41΄ Χακ, 49΄ Βίντμερ, 79΄ Μποέτιους)
  • Αρμίνια Μπίλεφελντ-Μπόχουμ 2-0 (51΄ Οκουγκάβα, 69΄ Βίμερ)