Πέρασε κι απ’ την Οσασούνα η Ρεάλ και… καλπάζει προς τον 35ο τίτλο της

Πηγή Φωτογραφίας: GETTY IMAGES

Η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει και στις... μέτριες βραδιές της, περνώντας και από την Ουσασούνα με 3-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει ακόμη και στις… μέτριες βραδιές της, ακόμα κι όταν δεν είναι στα “καλά” του ο Καρίμ Μπενζεμά.

Παρά το γεγονός ότι η Οσασούνα της έκανε “δύσκολη” τη ζωή στο μεταξύ τους παιχνίδι για την 16η αγωνιστική, η “βασίλισσα” βρήκε τις λύσεις και έφυγε με νίκη 3-1, “καλπάζοντας” προς τον 35ο τίτλο της LaLiga στην Ιστορία της.

Κι όλα αυτά στο βράδυ που ο Μπενζεμά, νικήθηκε δύο φορές απ’ την άσπρη βούλα απ’ τον γκολκίπερ της Οσασούνα στο 52′ και στο 59′! Ο Αλάμπα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους στο 12′, με το Μπουντιμίρ να “απαντάει” ένα λεπτό αργότερα.

Ο Ασένσιο στο 45′ έδωσε ξανά προβάδισμα στους “μερένχες” και ο Βάθκεθ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-1, στέλνοντας τη Ρεάλ στο +17 απ’ τη δεύτερη Ατλέτικο και στο +18 απ’ την Μπαρτσελόνα (δύο ματς λιγότερα) και τη Σεβίλλη (ένα ματς λιγότερο).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής Laliga:

Μαγιόρκα-Αλαβές              2-1 (11΄ Πρατς, 45΄+4 Μουρίκι – 73΄αυτ. Ράιγιο)

Μπέτις-Ελτσε                 0-1 (82΄ Τέτε Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Βαλένθια           2-0 (10΄πεν, 17΄ Νταντζούμα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γρανάδα    0-0

Θέλτα-Χετάφε                 0-2 (23΄, 52΄ Μαγιοράλ)

Οσασούνα-Ρεάλ Μαδρίτης       1-3 (13΄ Μπουντιμίρ – 12΄ Αλάμπα, 45΄ Ασένσιο, 90+6΄ Λούκας Βάθκεθ)