Βόλος – ΑΕΚ 2-3: Πήρε το διπλό και τους 3 πόντους στο Βόλο

Πηγή Φωτογραφίας: [363279] SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ - ΑΕΚ (ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Η εύστοχη εκτέλεση του Άμραμπατ στο 90+1 η ΑΕΚ των δέκα παικτών πήρε το διπλό και τους 3 πόντους στο Βόλο.

Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Άμραμπατ με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, κάτι που φανερώνει το πόσο δύσκολα ήρθε το πρώτο τρίποντο των νταμπλούχων Ελλάδας στο νέο πρωτάθλημα της Super League.

Παρότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 25′ λόγω της αποβολής του Μάνταλου και έχοντας μείνει πίσω στο σκορ νωρίς από το γκολ του Ντέλετιτς πληρώνοντας ατομικά λάθη, η ΑΕΚ έκανε μια κατάθεση ψυχής και δεν σταμάτησε να παλεύει ποτέ. Κατάφερε να γυρίσει το ματς πριν το ημίχρονο με τους Γιόνσον και Τσούμπερ, είδε τον Βόλο να ισοφαρίζει ξανά με τον Ντέλετιτς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η επιμονή των κιτρινόμαυρων τους έδωσε και το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα. Με πέναλτι του Άμραμπατ στο 93′ η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα με 3-2 από το Πανθεσσαλικό και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους μετά τον αποκλεισμό από το Champions League και την γκέλα της πρεμιέρας με τον ΠανσερρΑϊκό.