Η Λιθουανία έκανε μαγική εμφάνιση κόντρα στις ΗΠΑ (110-104)

Πηγή Φωτογραφίας: sport fm, Στο καλύτερο παιχνίδι του Μουντομπάσκετ που έχει διεξαχθεί στη Mall of Asia Arena

Στο καλύτερο παιχνίδι του Μουντομπάσκετ που έχει διεξαχθεί στη Mall of Asia Arena, οι Λιθουανοί άνοιξαν διαφορά 21 πόντων με κρεσέντο 9/9 τριπόντων και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω για να επικρατήσουν με 104-110 των ΗΠΑ. Με αυτήν τους τη νίκη σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση του Group J, έχοντας ρεκόρ 5-0 και υποχρεώνοντας την Team USA στην πρώτη της ήττα στο MundoBasket. Πλέον μένει να μάθουν τη διασταύρωσή τους για τα προημιτελικά.

Εκπληκτικός ο Βαλαντσιούνας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, στους 14 σταμάτησε ο Κουζμίνσκας. Πρώτος σκόρερ ο Καρινιάουσκας με 14, ενώ για τον Μακσβίτις επτά παίκτες έγιναν διψήφιοι. Συγκινητικός Έντουαρντς ολοκλήρωσε με 35 αλλά δεν άντεξε όλο το φορτίο.

Ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο έκανε τους Λιθουανούς στην εξέδρα να μην πιστεύουν στα μάτια τους. Οι παίκτες του Μακσβίτις βγήκαν με απίστευτη όρεξη στην άμυνα και με το… τανκ Βαλαντσιούνας έβαλαν τις βάσεις για ένα φανταστικό δεκάλεπτο. Ο σέντερ των Πέλικανς έκανε πάρτι στο καλάθι, ο Κερ άλλαξε τρεις σέντερ μέχρι το 7ο λεπτό, όμως τα 5/5 τρίποντα των Λιθουανών, οδήγησαν στο 10-23 (7′). Παρά τον τραυματισμό του Μπέντζιους, η Λιθουανία συνέχισε να εκτελεί με αδιανόητα νούμερα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +19 (12-31).

Ο κατήφορος για την Αμερική δε σταματούσε, αφού ο Ριβς έγινε στόχος από Καρινιάουσκας και Κουζμίνσκας για να φτάσει η διαφορά μέχρι και τους 21 (12-33). Το κρεσέντο από την περίμετρο σταμάτησε στο 15ο λεπτό, όταν ο Μπραζντέικις έστειλε ένα στο… δοκάρι, αλλά το 9/9 ως τότε έφερε τους Λιθουανούς να διατηρούν τη διαφορά στους 15 (29-44), για να τη στείλουν στις παρυφές των 20 μόλις επέστρεψε στο παρκέ ο Βαλαντσιούνας, που χρέωσε με φάουλ κάθε ψηλό των ΗΠΑ. Ο σταρ της «Λιέτουβα» έκλεισε το ημίχρονο με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ για το εκκωφαντικό 37-54.

Η ποιότητα, όμως, των ΗΠΑ μίλησε γρήγορα. Πρώτα ο Έντουαρντς και στη συνέχεια ο Μπρίτζες άρχισαν να κόβουν τη διαφορά. Σερί 8-0 με το ξεκίνημα και ένα ακόμα προσωπικό 4-0 του δεύτερου, μετέτρεψαν το -17 σε -6 (50-56) μέσα σε 4 λεπτά. Μετά το επιμέρους 15-2, όμως, οι παίκτες του Μακσβίτις επέστρεψαν στο +10 με το καλάθι του Γιοκουμπάιτις (52-62, 26′), για να κλείσουν τελικά στο 65-71 ύστερα από buzzer beater του Κουζμίνσκας.

Όσο υπήρχε ο Ριβς στο παρκέ ήταν στόχος για τα ποστ των Λιθουανών και του Καρινιάουσκας, με τον Βαλαντσιούνας να επιστρέφει σχεδόν 8 λεπτά πριν το τέλος (72-80). Το μεγάλο τρίποντο του Έντουαρντς που έφτασε τους 25, έγραψε το 75-82 αλλά η απάντηση ήρθε στην επόμενη κατοχή από τον Μπραζντέικις (75-85, 34′). Τα συνεχόμενα τρίποντα πήγαν πολύ ψηλά το σκορ, με τον Βαλαντσιούανς όμως να κάνει τέσσερα φάουλ και τον Μπράνσον να μειώνει (85-89, 36′). Και εκεί ήρθε το σουτ του αγώνα! Ο Κουζμίνσκας στο… μηδέν ευστόχησε για το 85-94, αφήνοντας 3’30” στους Αμερικανούς για την ανατροπή.

1. Λιθουανία 5-0 2. ΗΠΑ 4-1

3. Μαυροβούνιο 3-2 4. Ελλάδα 2-3