Μπάγερν – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3: Οι Βαυαροί πήραν το τρίποντο στο συναρπαστικό ντέρμπι της Allianz Arena

Πηγή Φωτογραφίας: SCREEN/ COSMOTE TV | Champions League

Η γερμανοαγγλική μάχη στην Allianz Arena ήταν σκληρή, δυνατή και θεαματική και το φινάλε βρήκε την Μπάγερν να χαμογελά αφού πήραν μία σπουδαία νίκη με 4-3 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία δικαιούταν βάσει της συνολικής (καλύτερης) εικόνας της, και να αρχίζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περιπέτειά της στο φετινό Champions League.

Η Μπάγερν ήταν ανώτερη από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά χρειάστηκε να μοχθήσει ως το φινάλε για να πάρει τη νίκη, με τους Σανέ, Γκνάμπρι, Κέιν και Τελ να υπογράφουν το 4-3 των Βαυαυρών που τους επέτρεψε να αρχίσουν με το δεξί στο φετινό Champions League

Οι Βαυαροί έκλεισαν το πρώτο μέρος έχοντας δείξει πως βρίσκονται ένα επίπεδο πάνω από τους Άγγλους, βρίσκοντας προβάδισμα δύο γκολ με τους Σανέ και Γκνάμπρι, με τους κόκκινους διαβόλους να προσπαθούν στο δεύτερο μέρος να επιστρέψουν στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος αλλά να είναι πάντα πίσω στο σκορ και να αποχωρούν στο φινάλε με άδεια χέρια απέναντι σε έναν ποιοτικότερο αντίπαλο.

Το ματς Η Μπάγερν εμφανιζόταν ως η ομάδα με τη μεγαλύτερη δυναμική σε σύγκριση με την Γιουνάιτεντ πριν από την σέντρα έχοντας να επιδείξει την πρωτιά στην Bundesliga (μαζί με την Λεβερκούζεν) απέναντι στις τρεις ήττες της ομάδας του Μάντσεστερ στα πρώτα πέντε ματς της Premier League, με την έναρξη του αγώνα να βρίσκει όμως την ομάδα του Έρικ τεν Χαχ να μπαίνει καλύτερα στο χορτάρι.

Μάλιστα, άγγιξε το γκολ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Ντέιβις να προλαβαίνει σωτήρια και να κόβει πριν κάνει την προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ο Πελίστρι και τον Ούλραϊχ να αποκρούει κατόπιν με τα πόδια το σουτ του Έρικσεν από πολύ καλή θέση.

Στο 18ο λεπτό ήταν η σειρά του Ράσφορντ να απειλήσει από πλευράς Άγγλων, με την Μπάγερν να ισορροπεί όμως μετά από το 20λεπτο και να απογειώνει το κοινό της μέσα σε ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο. Η αρχή έγινε στο 28ο λεπτό, με τον Κέιν να στρώνει τη μπάλα στον Σανέ και τον Γερμανό να κάνει το συρτό σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, για να περάσει η μπάλα κάτω από το σώμα του Ονανά και να καταλήξει στα δίχτυα (1-0).

Το γκολ αυτό απελευθέρωσε ψυχολογικά τους Βαυαρούς και στο 32′ ήρθε και το δεύτερο γκολ, με τον Μουσιάλα να κάνει άνω κάτω την άμυνα της Γιουνάιτεντ από τα αριστερά και να σερβίρει “έτοιμο” γκολ στον Γκνάμπρι, που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έφτασε τα 7 γκολ στις έξι τελευταίες συμμετοχές του στο Champions League απέναντι σε αγγλικές ομάδες.