Ολυμπιακός – Κολοσσός Ρόδου: Σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και νίκησε εύκολα [71-52]

Πηγή Φωτογραφίας: [366465] BASKET LEAGUE 2023 - 2024 / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (LATO KLODIAN / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Κολοσσό Ρόδου, αλλά σοβαρεύτηκε στην επανάληψη και νίκησε εύκολα (71-52)

Για τρεις περιόδους ο Κολοσσός έβαλε «δύσκολα» στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και είχε πολύ ανταγωνιστική εικόνα απέναντι στους «ερυθρόλευκους» που έπαιζαν χωρίς τους Φαλ και Πετρούσεφ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι Πειραιώτες πάτησαν «γκάζι» και νίκησαν με 71-52 στο τελευταίο ματς της 14ης αγωνιστικής της Basket League, αλλά σπατάλησαν ενέργεια και δυνάμεις πριν από το σημαντικό παιχνίδι με τη Μακάμπι για την EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε πλέον στο 13-1 μία εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι «αιωνίων» (22/1) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ με νταμπλ-νταμπλ (18π., 15ρ., 2μπλοκ) και Άλεκ Πίτερς (15π., 8ρ.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ από τον μαχητικό Κολοσσό 14 πόντους είχε ο Γκάουντλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 5 (1), Oυίλιαμς-Γκος 2, Κάαναν 10 (3), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Πάπας, Παπανικολάου 5, Μπραζντέικις 7, Πίτερς 15, Μιλουτίνοφ 18, Τανούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κούρο Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (1), Ουτόμι, Μπράικοβιτς 6, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (2), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Σίτου 8, Παπαδάκης, Πόλεϊ 3 (1), Περάντες 10 (1).