Η «Βασίλισσα» πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά έχασε ξανά απο την Μούρθια

Πηγή Φωτογραφίας: [367056] BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΜΟΥΡΘΙΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Τρίτη ήττα και τώρα ψάχνει ένα θαύμα για πρόκριση

Η ΑΕΚ εμφάνισε σαφώς βελτιωμένη εικόνα στο ματς που έγινε στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων για την 3η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου του L’ Ομίλου, στη φάση των «16» του Basketball Champions League, αλλά δεν απέφυγε και πάλι την ήττα, αυτή τη φορά με 84-79 από την κορυφαία ομάδα του γκρουπ. Παρά το γεγονός ότι πάλεψε μέχρι τέλος, η Βασίλισσα «λύγισε» στις λεπτομέρειες και πλέον έχει ρεκόρ 0-3, οπότε ψάχνει ένα θαύμα για πρόκριση, την ώρα που οι Ισπανοί έχουν 3-0 και παρέμειναν αήττητοι.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Χάποελ Χολόν παίζει θεωρητικά εντός έδρας, απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας, απόψε (06/02, 22:00-Cosmote Sport 5), κεκλεισμένων των θυρών στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας, με τις δύο ομάδες να έχουν το ίδιο ρεκόρ (1-1). Θυμίζουμε ότι οι δύο πρώτοι σε κάθε ένα από τα τέσσερα γκρουπ, προκρίνονται στα προημιτελικά, όπου ο πρώτος σε κάθε γκρουπ, θα έχει πλεονέκτημα έδρας για την πρόκριση στο Final-4.Πλέον, το επόμενο προγραμματισμένο ματς της ΑΕΚ, είναι για την προσεχή Δευτέρα (12/02, 20:15) στα Λιόσια και πάλι, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League. Όσο για το BCL, θα υπάρξει διακοπή ενός μηνός, λόγω των αγώνων Κυπέλλου, αλλά και των «παραθύρων» της FIBA για τις εθνικές, οπότε το επόμενο παιχνίδι της Βασίλισσας εκεί, θα είναι την Τρίτη (05/02, 20:45) στα Λιόσια, απέναντι στη Χάποελ Χολόν, για την 4η αγωνιστική του L’ Ομίλου.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη AEK B.C. (@aekbc)

Η 12άδα της ΑΕΚ περιλάμβανε αρκετές εκπλήξεις. Πρώτα από όλα, έμεινε εκτός ο Δημήτρης Αγραβάνης λόγω ίωσης. Ο Λάνγκστον Χολ μπήκε στη 12άδα, έχοντας ξεπεράσει το διάστρεμμα στη δεξιά ποδοκνημική. Στην Ευρώπη είχε δικαίωμα να παίξει, από τη στιγμή που επιτρέπεται να δηλωθούν μέχρι και 7 ξένοι παίκτες στο BCL, αλλά ούτως ή άλλως απουσιάζει ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, άρα πήρε τη θέση του, σε αυτό το ματς. Θυμίζουμε ότι ο Λιθουανός επανέρχεται από τη χειρουργική επέμβαση στην οποία και είχε υποβληθεί, λόγω κατάγματος στο 4ο μετακάρπιο της αριστεράς άκρας χειρός, δηλαδή στο δάχτυλο. Επίσης, εκτός δράσης είναι και ο Δημήτρης Φλιώνης, λόγω του τραυματισμού στη μέση του. Εκτός 12άδας έμεινε αναμενόμενα ο Άλφης Πιλάβιος, ενώ δεν είναι δηλωμένοι στην Ευρώπη οι Μωυσής Μητρέλος και Μάριος Μαραθωνίτης.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ, ήταν ο Τζόρνταν ΜακΡέι, που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (2/2β., 9/16δ., 0/1τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Ο Γιάννης Κουζέλογλου πάλεψε, έχοντας 12 πόντους (6/8δ., 0/1τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Επίσης, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τσέισον Ραντλ, έχοντας 12 πόντους (3/7β., 3/4δ., 1/2τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η αρχική 5άδα της ΑΕΚ περιλάμβανε τον Χολ στον «άσο», τον Ραντλ σε θέση σούτινγκ γκαρντ, τον ΜακΡέι στο «3», τον Κουζέλογλου ως πάουερ φόργουορντ και τον Μόργκαν για σέντερ. Το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Ραντλ με λέι απ, στον αιφνιδιασμό, για το 2-0 υπέρ της Βασίλισσας στο 1’, αλλά έμεινε πίσω με 5-2 στο 2’. Μετά, η ομάδα του Ζούρου προσπέρασε με 6-5 στο 3’, χάρις σε τζαμπ σουτ του ΜακΡέι και με συνολικό σερί 9-0, βρέθηκε μπροστά με 11-5 στο 4’, έπειτα από τρομερό κάρφωμα του Κουζέλογλου με τα δύο χέρια στον αιφνιδιασμό. Οι Ισπανοί ανέκτησαν το προβάδισμα με 19-17 στο 7’, αλλά ο Νετζήπογλου έβαλε ξανά μπροστά τον Δικέφαλο με 20-19 στο ίδιο λεπτό. Ο Νάιτ έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ στο 9’ με 25-24 με γκολ-φάουλ, αλλά η Μούρθια τελείωσε την 1η περίοδο με προβάδισμα με 27-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ζούρου μπήκαν με μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και ισοφάρισαν σε 27-27 στο 11’, με λέι απ, του Νετζήπογλου. Στο 14’, η Βασίλισσα πέρασε ξανά μπροστά με 32-30, με τρομερό κάρφωμα του Μόργκαν με τα δύο χέρια και στο ίδιο λεπτό, ο Νετζήπογλου έκανε και το 34-30 με 2/2 βολές. Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 36-34 στο 16’. Ο Κουζέλογλου έκανε μία φοβερή προσωπική φάση στο 19’ και με κάρφωμα με τα δύο χέρια, μείωσε από πλευράς ΑΕΚ σε 40-39. Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μούρθια να είναι μπροστά με 42-39.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα της Βασίλισσας στο δεύτερο μέρος, αφού πέρασε μπροστά με 43-42 στο 21’, έπειτα από ένα τζαμπ σουτ του ΜακΡέι, ενώ με συνολικό σερί 9-0, έφτασε να προηγείται και με 48-42 στο 24’ με γκολ-φάουλ που πέτυχε ο ίδιος παίκτης. Οι Ισπανοί πλησίασαν, ενώ ο Χόλινς με ανάποδο λέι απ, έκανε το 50-47 υπέρ της ομάδας του Ζούρου στο 25’. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 9-0 και έτσι προηγήθηκαν με 56-52 στο 26’, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και στο +8, με το υπέρ τους, 60-52 στο 27’. Η ΑΕΚ έκανε καλό φινάλε στην 3η περίοδο, αφού μείωσε σε 62-60 με γκολ-φάουλ του ΜακΡέι.

Με τρίποντο του Ραντλ στη λήξη της επίθεσης άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Βασίλισσα να περνάει μπροστά με 63-62 στο 31’, αλλά οι Ισπανοί βρέθηκαν μπροστά με 68-63 στο 32’. Ο Δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 70-70 στο 34’, με καλάθι του Νετζήπογλου από το ζωγραφιστό, ενώ έκανε το ίδιο και σε 72-72 στο 35’, με λέι απ, του Νάιτ. Στο 37’, ο ΜακΡέι με αριστερό λέι απ, μείωσε από πλευράς Ένωσης σε 75-74, αλλά η Μούρθια είχε καλές επιλογές σε κρίσιμα σημεία, στο επιθετικό σκέλος και έτσι έμεινε πίσω με 84-76 στο 39’. Η ΑΕΚ απλώς μείωσε με άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Κουζέλογλου σε 84-78, ενώ ο Ραντλ είχε μόλις 1/3 βολές στα 11.9’’ για τη λήξη και μείωσε σε 84-79, που ήταν το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Κρέγιτς (Σλοβενία)-Γιάκομπς (Βέλγιο)-Γιλμάζ (Τουρκία).

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 39-42, 60-62, 79-84.

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Τίλμαν 1, Χολ 5 (1), Ραντλ 12 (1), Καράμπελας, Χόλινς 5, Νετζήπογλου 9 (1), Χατζηδάκης, Νάιτ 9, Κουζέλογλου 12, Μόργκαν 6, ΜακΡέι 20.

ΜΟΥΡΘΙΑ (Σίτο Αλόνσο): Ρ. Κούρουκς 6, Σαντ-Ρος 11 (1), Κοπέιν 7 (1), Ράντοβιτς 4, Φαλκ, Σλίβα 10 (2), Τοντόροβιτς 21 (2), Ντιαγκνέ 6, Γέλινεκ 3 (1), Ένις 11 (3), Α. Κούρουκς 5 (1).

Πηγή: aek365.org