Ευρωμπάσκετ 2017: Με το δεξί η Εθνική Ελλάδος – Επικράτησε 90-61 κόντρα στην Ισλανδία

Άνετη επικράτηση για την Εθνική Ελλάδος μπάσκετ στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2017, καθώς κέρδισε με 90-61 την Ισλανδία.

Με 90-61 κατάφερε να επικρατήσει της Ισλανδίας η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική ομάδα απέναντι στον φαινομενικά πιο αδύναμο αντίπαλο του ομίλου ξεκίνησε νευρικά και υπέπεσε σε λάθη στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου, ενώ σημείωσε πέντε πόντους στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια η «επίσημη αγαπημένη» βρήκε λύσεις στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά, που σκόραρε 9 πόντους στην περίοδο και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16 πόντων (26-10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Κώστα Μίσσα. Η Εθνική προηγήθηκε 32-14, όμως στη συνέχεια πέτυχε μόλις πέντε πόντους και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του ματς με συγκομιδή 37. Οι Ισλανδοί έτρεξαν αρχικά σερί 9-1 και ανάγκασαν τον Έλληνα ομοσπονδιακό τεχνικό να καλέσει τάιμ άουτ, καθώς μείωσαν στους 10 (33-23). Στη συνέχεια έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στο καλάθι (33-31), όμως η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με +4 (37-33). Συνολικά η εικόνα του πρώτου μέρους για τους διεθνείς μας ήταν κακή εκτός από το δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με κύριο χαρακτηριστικό τα 13 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «επίσημη αγαπημένη» βρήκε ρυθμό, επιβλήθηκε και στις δύο άκρες του παρκέ και έφτασε την διαφορά και πάλι στο +16 (51-35) με τρίποντο του Σλούκα. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, έδωσε την ώθηση που χρειάστηκε η Ελλάδα. Το 61-45 στο 30’ επί της ουσίας τελείωσε την υπόθεση-νίκη, με αποτέλεσμα ο επίλογος να αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο στην 4η περίοδο, με τον Μάντζαρη να ευστοχεί σε τρίποντο για το +20, 54-74! Με νέο καλάθι από τον Παππά, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +21, 46-67, στο 32ο λεπτό. Διαδικαστικά ήταν τα υπόλοιπα λεπτά, με τον Μπουρούση να κάνει πάρτι στη ρακέτα, τον Παπανικολάου να καρφώνει, για το +29, 59-88 από τον Μάντζαρη και το τελικό, 61-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 37-33, 61-45, 90-61.

Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Καλάθης 9 (1), Μπουρούσης 7, Σλούκας 5 (1), Παππάς 20, Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8 (2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9.

Ισλανδία (Κρέιγκ Πέντερσεν): Χέρμανσον 7, Στέιναρσον, Ακοχ 5, Μπάιρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7 (1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 3, Πάλσον 21 (1), Χλίνασον 2, Μπιόρνσον.