Βέλγιο Γιβραλτάρ – Προκριματικά Μουντιάλ 2018: Το βίντεο με τα γκολ που έπεσαν “βροχή”

Επίδειξη δύναμης από το Βέλγιο κόντρα στο Γιβραλτάρ για τα προκριματικά του Mundial 2018.

Το βράδυ της Πέμπτης πραγματοποιήθηκε ο αγώνας ανάμεσα στο Βέλγιο και το Γιβραλτάρ. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» συνέτριψαν από το πρώτο ημίχρονο το αδύναμο Γιβραλτάρ πετυχαίνοντας έξι τέρματα κάνοντας επίδειξη δύναμης ενόψει της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Εθνική Ελλάδος ποδοσφαίρου την Κυριακή για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Οι Ντρις Μέρτενς (15′), Τόμας Μενιέ (18′), Ρομέλου Λουκάκου (21′, 38′), Άξελ Βίτσελ (27′) και Εντέν Αζάρ (45′) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Ρομπέρτο Μαρτίνες, η οποία όμως «έχασε» τον πολύτιμο κεντρικό μέσο Άξελ Βίτσελ, που αποβλήθηκε (με απευθείας κόκκινη κάρτα) στο 41o λεπτό του αγώνα, ενώ οι Μενιέ (60′, 67′) και Λουκάκου (84′) διαμόρφωσαν το τελικό 9-0 στην επανάληψη.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Κομπανί, Αλντερβαϊρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ, Βίτσελ, Καράσκο, Ντε Μπρόινε (85′ Τιέλεμανς), Μέρτενς (46′ Ντεμπελέ), Αζάρ (77′ Τ. Αζάρ), Λουκάκου.