Με πεντάρα το 5Χ5 η Παρί, ντεμπούτο με γκολ ο Εμπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμέν με φοβερό δεύτερο μέρος, μετέτρεψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου σε 5-1 και έφτασε στις πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα. Σκόραρε στο ντεμπούτο του ο Εμπαπέ.

ntttttt

Η Παρί Σεν Ζερμέν μετά από ένα πρώτο μέρος όπου έχασε σωρεία ευκαιριών και έβαλε μόνο ένα γκολ, με τον Καβάνι στο 31’ μετά από εξαιρετική ασίστ του Νεϊμάρ και έμεινε στο 1-1 αφού ισοφάρισε η Μετς με τον Ριβιέρ, ξέσπασε στην επανάληψη για να φύγει με πεντάρα από την έδρα της αντιπάλου της. Σκόραρε ο Κιλιάν Εμπαπέ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Παριζιάνων, δύο γκολ ο Καβάνι στο 31’ και στο 75’, από ένα έβαλαν και οι Νεϊμάρ στο 69’ και Λούκας στο 87’. Είναι η 4η φορά στην ιστορία της Παρί που ξεκινάει με πέντε στα πέντε.nnΗ Παρί ξεκίνησε με κέφια και ο Ντράξλερ είχε μεγάλη ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ, ενώ ο Καβάνι είχε δοκάρι και όλα αυτά στο πρώτο ημίωρο. Μια εξαιρετική πάσα με εξωτερικό φάλτσο του Νεϊμάρ έβγαλε τον Καβάνι σε θέση βολής και αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα έκανε το 0-1. Η ισοφάριση για τη Μετς ήρθε στο 37’ μετά από όμορφη προσπάθεια του Ντοσεβί από δεξιά και κεφαλιά του Ριβιέρ που έκανε το 1-1. nnΣτο 56’ ο Ασού –Εκοτό δέχτηκε μια αυστηρή αποβολή, σύμφωνα με τους γηπεδούχους και τρία λεπτά μετά ο Εμπαπέ προσπάθησε να κάνει μια σκαφτή μπαλιά, είδε την μπάλα να επιστρέφει στα πόδια του και από το ύψος της περιοχής έγραψε το 1-2. Στο 69ο λεπτό ο Νεϊμάρ με δεξί σουτ από το ημικύκλιο βρήκε στόχο για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Ο Καβάνι είδε την μπάλα να φτάνει στα πόδια του μετά από ωραία προσπάθεια της ομάδας συνολικά, για να κοντράρει η μπάλα στον Εμπαπέ και να γίνει το 1-4, ενώ ο Λούκας μετά από ωραίο συνδυασμό του Νεϊμάρ και του Μενιέ έκλεισε το σκορ. nnΤο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικήςnnΠαρασκευή (08/09)nΛιλ-Μπορντό 0-0nΜετς-Παρί Σεν Ζερμέν 1-5n(37΄ Ριβιέρ – 31′, 75′ Καβάνι, 59′ Εμπαπέ, 69′ Νεϊμάρ, 87′ Λούκας)nnΣάββατο (09/09)nΝις-Μονακό (18:00)nΚαέν-Ντιζόν (21:00)nΜονπελιέ-Ναντ (21:00)nΣτρασβούργο-Αμιάν (21:00)nΤρουά-Τουλούζ (21:00)nnΚυριακή (10/09)nΣεντ Ετιέν-Ανζέ (16:00)nΛιόν-Γκινγκάμπ (18:00)nΜαρσέιγ-Ρεν (22:00)nnΗ επόμενη (6η) αγωνιστικήnnΠαρασκευή (15/09)nΤουλούζ-Μπορντό (21:45)nnΣάββατο (16/09)nΜονακό-Στρασβούργο (18:00)nΝτιζόν-Σεντ Ετιέν (21:00)nΓκινγκάμπ-Λιλ (21:00)nΝαντ-Καέν (21:00)nΤρουά-Μονπελιέ (21:00)nnΚυριακή (17/09)nΑμιάν-Μαρσέιγ (16:00)nΑνζέ-Μετς (18:00)nΡεν-Νις (18:00)nΠαρί Σεν Ζερμέν (22:00)n