NATIONS LEAGUE 2018: Ισόπαλες χωρίς γκολ Γερμανία και Γαλλία – Όλα τα αποτελέσματα

NATIONS LEAGUE 2018: Δείτε τα στιγμιότυπα από τους πιο σημαντικούς αγώνες της πρώτης μέρας και όλα τα αποτελέσματα.

NATIONS LEAGUE 2018: Οι δύο τελευταίες πρωταθλήτριες κόσμου, Γερμανία και Γαλλία, αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Μόναχο. Pαιχνίδι που άνοιξε την “αυλαία” του “παρθενικού” Nations League.

Στην 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ Κατηγορίας, οι δύο χώρες παρατάχθηκαν με σχεδόν όλα τα αστέρια τους και κυνήγησαν τη νίκη, ιδίως στο 2ο ημίχρονο. Το 1ο μέρος ήταν κακό, με τα πόδια των παικτών βαριά και τις αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες ελάχιστες.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, το παιχνίδι είχε περισσότερες ευκαιρίες, με τους Μάνουελ Νόιερ και Αλφόνς Αρεολά να έχουν πολύ δουλειά. Αντουάν Γκριεζμάν, Μάρκο Ρόις, Ματς Χούμελς, Τόμας Μίλερ, Ιλκάι Γκιουντογάν, Ματίας Γκίντερ και Τίμο Βέρνερ είχαν τις πιο καλές στιγμές στην αναμέτρηση, με τη “νάτσιοναλφμανσαφτ” να κλείσει τους Γάλλους στην περιοχή τους στο τελευταίο ημίωρο και να “σφυροκοπεί” την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (4-2-3-1): Νόιερ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα (66′ Γκιουντογάν), Κρόος, Γκίντερ, Μίλερ, Ρόις (83′ Σανέ), Βέρνερ

ΓΑΛΛΙΑ (4-2-3-1): Αρεολά, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί (86′ Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν (80′ Φεκίρ), Ζιρού (66′ Ντεμπελέ)

Στη Β’ Κατηγορία, το ντεμπούτο του Ράιαν Γκιγκς ως προπονητής της Ουαλίας σε κάποια διοργάνωση βρήκε τη χώρα του να συντρίβει με 4-1 την Ιρλανδία στο βρετανικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι και πήραν προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Τομ Λόρενς. Ένα πανέμορφο σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματα, ενώ ο Άαρον Ράμσεϊ έκανε το 3-0 στο Κάρντιφ με τη συμπλήρωση 37 λεπτών αγώνα. Ο Κόνορ Ρόμπερτς αύξησε τον δείκτη του σκορ στο 2ο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με την αλλαγή τους, τον Σον Γουίλιαμς, από λάθος του Ράμσεϊ.

ΟΥΑΛΙΑ (4-2-3-1): Χένεσι, Ρόμπερτς, Γουίλιαμς, Μέφαμ, Ντέιβις (81′ Ντάμετ), Άλεν, Αμπάντου (67′ Σμιθ), Λόρενς, Ράμσεϊ, Μπρουκς, Μπέιλ (75′ Ρόμπερτς)

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (4-4-2): Ράντολφ, Κόουλμαν, Ντάφι, Κλαρκ, Γουόρντ (61′ Στίβενς), Κρίστι, Χέντρικ, Χούριχεϊν (57′ Γουίλιαμς), Ο’ Ντόουντα, Γουόλτερς, Ρόμπινσον (77′ Χόργκαν)

Στην Γ’ Κατηγορία, στον 3ο όμιλο, η Κύπρος πλήρωσε το κακό και… φοβισμένο 1ο ημίχρονο μέσα στο Όσλο με αντίπαλο τη Νορβηγία γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είχαν σημεία που μπορούσε να εκμεταλλευτεί η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν, ωστόσο το πρώτο 45λεπτο ήταν αυτό που έκρινε τα πάντα. Στο 21′ οι Σκανδιναβοί άνοιξαν το σκορ με τον Στέφαν Γιόχανσεν έπειτα από σέντρα του Ομάρ Ελαμπντελαουί στη πλάτη της άμυνας. Ο Νορβηγός αρχηγός, όμως, δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 42′, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ (φέρει ευθύνη και ο Ούρκο Πάρντο), διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του. Στον αγώνα έκανε ντεμπούτο με την εθνική Κύπρου ο Φώτης Παπουλής.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ (4-4-2): Γιάρστεϊν, Ελαμπντελαουί, Νόρντβεϊτ, Άγερ, Μέλινγκ, Γιόχανσεν (72′ Φόσουμ), Χένρικσεν, Μπέργκε (69′ Σέλνας), Μ. Ελιουνούσι, Κινγκ (90′ Τ. Ελιουνούσι), Γιόνσεν

ΚΥΠΡΟΣ (5-4-1): Πάρντο, Δημητρίου, Βασιλείου (46′ Εφραίμ), Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κυριάκου (77′ Κάστανος), Μαργκάσα (82′ Ιωάννου), Παπουλής, Σωτηρίου

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1ος όμιλος

Τσεχία – Ουκρανία 1-2 (4′ Σικ / 45+1′ Κονοπλιάνκα, 90+3′ Ζίντσενκο)

4ος όμιλος

Ουαλία – Ιρλανδία 4-1 (6′ Λόρενς, 18′ Μπέιλ, 37′ Ράμσεϊ, 55′ Ρόμπερτς / 66′ Γουίλιαμς)

Ρεπό: Δανία