Ισπανία – Αγγλία: Μαγικό ημίχρονο, μαγική βραδιά για τα «τρία λιοντάρια»

Ισπανία - Αγγλία: Ένα επικό ματς.

Ισπανία – ΑγγλίαΕνας αγώνας με πολλά γκολ.

Απίστευτα πράγματα έκανε η Αγγλία του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».

Σκόραρε τρεις φορές από το πρώτο ημίχρονο για να επικρατήσει της Ισπανίας 3-2 για το Nations League.

Πρώτη νίκη επί των «φούριας ρόχας» εκτός έδρας από τον Φλεβάρη του 1987, πρώτη ήττα για τους Ίβηρες μπροστά στο κοινό τους σε επίσημο ματς από τον Ιούνιο του 2003 (5.609 μέρες!).

Γκολ με την εθνική ομάδα μετά από τρία χρόνια για τον Στέρλινγκ, δυο ασίστ ο Κέιν, ντεμπούτο ο Τσάλομπα.

Η «φούριος ρόχας» είχε να χάσει εντός έδρας από το 2003, ήτοι εδώ και 15 χρόνια με «δράστη» τότε την Εθνική μας ομάδα, που μετέπειτα σήκωσε το Euro στην Πορτογαλία.

Και όμως κανένας δεν περίμενε τέτοια εξέλιξη στο πρώτο μέρος.

Οι Ισπανοί μπήκαν ορεξάτοι στο ματς, αλλά στο 16’ στην πρώτη τους ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με άψογο τελείωμα του Στέρλινγκ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια και συνέβη ακριβώς το ίδιο.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν για την ισοφάριση και μία υποδειγματική αντεπίθεση έφερε το δεύτερο γκολ για την Αγγλία με τον Ράσφορντ στο 29’.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήρθε ξανά ο Στέρλινγκ να κάνει το 0-3 στο 38’.

Οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που συνέβαινε.

Η είσοδος του Αλκάθερ στο ματς τους έδωσε πνοή, με τον σούπερ φορμαρισμένο επιθετικό της Ντόρτμουντ να σκοράρει 1,5 λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο για το 1-3 με κεφαλιά στο 58’.

Οι φιλοξενούμενοι λογικά έπαιξαν αμυντικά, όμως αυτή τη φορά δεν βρήκαν χώρους στην αντεπίθεση.

Παρόλα αυτά, έπρεπε να φτάσουμε στην τελευταία φάση για να σκοράρουν ξανά οι Ισπανοί.

Αρχικά, ο Μοράτα είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι στο 97’ και δευτερόλεπτα αργότερα ο Σέρχιο Ράμος έκανε το τελικό 2-3.