Kimi Raikkonen: Kέρδισε το GP της Αμερικής (vid)

Kimi Raikkonen: O πιλότος της Ferrari κατέκτησε την 23η νίκη της καριέρας του.

Kimi Raikkonen: Με νίκη του oολοκληρώθηκε το γκραν πρι της Αμερικής.

O αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δεν ανέδειξε παγκόσμιο πρωταθλητή.

O πιλότος της Ferrari κατέκτησε την 23η νίκη της καριέρας του και πανηγύρισε την πρώτη θέση μετά από 2.044 ημέρες.

Ο πιλότος που εξέπληξε γι’ ακόμα μία φορά ήταν ο Max Verstappen που εκκίνησε από την 18η θέση και τερμάτισε δεύτερος έπειτα από έναν καταπληκτικό αγώνα.

Ο Ολλανδός πιλότος έδειξε τη μεγάλη του κλάση όταν δύο γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας δεν επέτρεψε στον Hamilton να τον περάσει κερδίζοντάς τον στα ίσια.

Ο Βρετανός με τη σειρά του τερμάτισε στην τρίτη θέση και πλέον σε συνδυασμό με την 4η θέση του Vettel χρειάζεται άλλους πέντε βαθμούς σε τρεις αγώνες για να στεφθεί παγκόσμιος πρωταθλητής.

Στην 5η θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Bottas ενώ πίσω από τον πιλότο της Mercedes ακολούθησαν οι, Hulkenberg και Sainz.

Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Ocon, Magnusen και Perez.

Η συνέχεια του παγκοσμίου πρωταθλήματος Formula 1 θα συνεχιστεί χωρίς διακοπή και συγκεκριμένα στο Μεξικό στις 28 Οκτωβρίου.