Αθλητισμός
pagenews.gr / Αθλητισμός / Nations League: Η Εθνική Ελλάδος, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες
Nations League: Η Εθνική Ελλάδος, το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες | Pagenews.gr
Pagenews Team

Από σήμερα μέχρι και την ερχόμενη Τρίτη , θα διεξαχθούν η 5η και η 6η αγωνιστική του Nations League, ενώ στις 3 Δεκεμβρίου έχει προγραμματισθεί η κλήρωση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η εθνική ομάδα κλείνει την διοργάνωση με δύο εντός έδρας αγώνες.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα υποδεχθεί αύριο την Φινλανδία και την Κυριακή την Ουγγαρία, με τους Σκανδιναβούς (που θα παίξουν και στην Ουγγαρία την Κυριακή), να χρειάζονται έναν βαθμό για να προβιβασθούν στην League B.

Μαθηματικές ελπίδες ανόδου για την εθνική ομάδα, υπάρχουν, αλλά θα πρέπει να κάνει δύο νίκες, εκ των οποίων με την Φινλανδία με διαφορά δύο και άνω τερμάτων και παράλληλα, οι Σκανδιναβοί να χάσουν στην Ουγγαρία.

Μέχρι στιγμής, έχουν εξασφαλίσει άνοδο, η Γεωργία από την League D στην C και η Ουκρανία (από B σε A), ενώ υποβιβάσθηκαν από την A στην B, η Ισλανδία και η Πολωνία.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξης: LEAGUE A

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ολλανδία-Γαλλία 16/11
Γερμανία-Ολλανδία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Γαλλία 3 4-2 7
Ολλανδία 2 4-2 3
Γερμανία 3 1-5 1

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο-Ισλανδία 15/11
Ελβετία-Βέλγιο 18/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ελβετία 3 9-3 6
Βέλγιο 2 5-1 6
Ισλανδία 3 1-11 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ιταλία-Πορτογαλία 17/11
Πορτογαλία-Πολωνία 20/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Πορτογαλία 2 4-2 6
Ιταλία 3 2-2 4
Πολωνία 3 3-5 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Κροατία-Ισπανία 15/11
Αγγλία-Κροατία 18/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ισπανία 3 10-4 6
Αγγλία 3 4-4 4
Κροατία 2 0-6 1 LEAGUE B

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Σλοβακία-Ουκρανία 16/11
Τσεχία-Σλοβακία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ουκρανία 3 4-1 9
Τσεχία 3 3-4 3
Σλοβακία 2 1-3 0

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Τουρκία-Σουηδία 17/11
Σουηδία-Ρωσία 20/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ρωσία 3 4-1 7
Τουρκία 3 4-6 3
Σουηδία 2 2-3 1

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αυστρία-Βοσνία 15/11
Βόρεια Ιρλανδία-Αυστρία 18/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Βοσνία 3 5-1 9
Αυστρία 2 1-1 3
Βόρεια Ιρλανδία 3 1-5 0

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ουαλία-Δανία 16/11
Δανία-Ιρλανδία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ουαλία 3 5-3 6
Δανία 2 2-0 4
Ιρλανδία 3 1-5 1 LEAGUE C

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αλβανία-Σκωτία 17/11
Σκωτία-Ισραήλ 20/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Ισραήλ 3 4-2 6
Σκωτία 2 3-2 3
Αλβανία 3 1-4 3

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ουγγαρία-Εσθονία 15/11
ΕΛΛΑΔΑ-Φινλανδία 15/11
Ουγγαρία-Φινλανδία 18/11
ΕΛΛΑΔΑ-Εσθονία 18/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Φινλανδία 4 5-0 12
Ελλάδα 4 3-4 6
Ουγγαρία 4 5-6 4
Εσθονία 4 3-6 1

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Κύπρος-Βουλγαρία 16/11
Σλοβενία-Νορβηγία 16/11
Κύπρος-Νορβηγία 19/11
Βουλγαρία-Σλοβενία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Νορβηγία 4 4-1 9
Βουλγαρία 4 5-3 9
Κύπρος 4 4-6 4
Σλοβενία 4 3-6 1

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Σερβία-Μαυροβούνιο 17/11
Ρουμανία-Λιθουανία 17/11
Σερβία-Λιθουανία 20/11
Μαυροβούνιο-Ρουμανία 20/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Σερβία 4 5-2 8
Μαυροβούνιο 4 6-3 7
Ρουμανία 4 4-3 6
Λιθουανία 4 2-9 0 LEAGUE D

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Καζακστάν-Λετονία 15/11
Ανδόρα-Γεωργία 15/11
Γεωργία-Καζακστάν 19/11
Ανδόρα-Λετονία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Γεωργία 4 9-0 12
Καζακστάν 4 6-4 5
Λετονία 4 1-5 2
Ανδόρα 4 1-8 2

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
Λουξεμβούργο-Λευκορωσία 15/11
Σαν Μαρίνο-Μολδαβία 15/11
Σαν Μαρίνο-Λευκορωσία 18/11
Μολδαβία-Λουξεμβούργο 18/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Λουξεμβούργο 4 9-1 9
Λευκορωσία 4 6-0 8
Μολδαβία 4 2-4 5
Σαν Μαρίνο 4 0-12 0

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Αζερμπαϊτζάν-Νησιά Φερόε 17/11
Μάλτα-Κόσοβο 17/11
Μάλτα-Νησιά Φερόε 20/11
Κόσοβο-Αζερμπαϊτζάν 20/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Κόσοβο 4 6-2 8
Αζερμπαϊτζάν 4 5-2 6
Νησιά Φαρόε 4 4-7 4
Μάλτα 4 4-8 2

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ
Γιβραλτάρ-Αρμενία 16/11
Λιχτενστάϊν-ΠΓΔΜ 16/11
ΠΓΔΜ-Γιβραλτάρ 19/11
Λιχτενστάιν-Αρμενία 19/11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΑΓ. ΤΕΡΜ. Β.
Π.Γ.Δ.Μ. 4 8-5 9
Γιβραλτάρ 4 3-5 6
Αρμενία 4 6-4 6
Λιχτενστάιν 4 5-8 3

Ετικέτες: 


2018