ΑΕΚ – Άγιαξ: 0-2

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στον Άγιαξ καθώς ηττήθηκε με σκορ 0-2.

ΑΕΚ – Άγιαξ: Ανώτερος ήταν ο “Αίαντας” απέναντι στην “Ενωση” στο ΟΑΚΑ και έφυγε από την Αθήνα βάζοντας ένα ακόμη… τρίποντο στην συλλογή του.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στους Ολλανδούς, οι οποίοι έφτασαν κοντά στο 0-1 όταν ο Φαν ντε Μπεκ πλάσαρε, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Τρία λεπτά αργότερα πάντως, ο “Αίαντας” κέρδισε πέναλτι. Ο Λιβάγια σταμάτησε την πορεία της μπάλας με το χέρι, το οποίο αξιοποίησε ο Τάντιτς, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Σημειώνεται ότι σε αυτήν την φάση ο Κροάτης δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι.

Στο 72ο λεπτό το συγκρότημα του Τεν Χαγκ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με σκόρερ και πάλι τον Τάντιτς, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπάρκα.