Τσέλσι: Ο Αζάρ έγραψε ιστορία

Τσέλσι: Ο Εντίν Αζάρ έφτασε τα 100 γκολ με τη φανέλα της λονδρέζικης ομάδας.

Τσέλσι: Με τον Αζάρ να είναι σε εξαιρετική μέρα, οι «μπλε» δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες. Ήταν καλύτεροι από την αρχή και πήραν το τρίποντο με το οποίο άφησαν πίσω τους την Άρσεναλ.

Στο 45’+1 άνοιξε το σκορ ο Βέλγος μεσοεπιθετικός, ο οποίος είχε και πιο πριν μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση ο Περέιρα ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς άνοιξε. Η Γουότφορντ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νταβίντ Λουίζ στον Ντεουλοφέου και στην επόμενη φάση ο Άτκινσον έδωσε σωστά πέανλτι στην Τσέλσι. Ο Αζάρ το εκτέλεσε στο 58′ και έκανε το 1-2. Θα μπορούσε να έχει και ασίστ στο ενεργητικό του εάν οι Ουίλιαν και Καντέ σκόραραν στις ευκαιρίες που είχαν πιο μετά.

Ο Αζάρ έγινε μόλις ο 10ος παίκτης στην ιστορία της ομάδας που πιάνει τριψήφιο αριθμό γκολ και πλέον βάζει πλώρη για ακόμα μεγαλύτερα ρεκόρ.