Τορόντο Ράπτορς – Μιλγουόκι Μπακς 120 – 102

Οι επιβλητικοί Ράπτορς με πρωταγωνιστή τον... πάγκο τους νίκησαν εύκολα τους Μπακς με 120-102 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2. Δεν έφταναν Αντετοκούνμπο και Μίντλετον για τα ελάφια.

Τορόντο Ράπτορς – Μιλγουόκι Μπακς: Οι Τορόντο Ράπτορς πραγματοποίησαν μια σπουδαία εμφάνιση απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς, νίκησαν εύκολα με 120-102 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2. Οι Καναδοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παιχνίδι και πανηγύρισαν δίκαια τη νίκη σε ένα ματς που από την αρχή μέχρι το τέλος του δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν τις ορέξεις τους, παρά το γεγονός ότι ο Καουάι Λέοναρντ δεν ήταν σε καλή κατάσταση και δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση. Με μεγάλο όπλο την άμυνα και τον… πάγκο τους πήραν διαφορά 10 πόντων στη δεύτερη περίοδο και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (65-55). Οι γηπεδούχοι είχαν πληθώρα επιλογών στο αποψινό παιχνίδι, με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και τους Ιμπάκα, Πάουελ και ΒανΒλιτ να έρχονται από τον πάγκο και να οργιάζουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά κυρίως με ατομικές ενέργειες των Αντετοκούνμπο και Μίντλετον. Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 25 πόντους με 9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα και ο Μίντλετον 30 πόντους. Πέρα των δύο οι υπόλοιποι παίκτες των ελαφιών ήταν κατώτεροι των περιστάσεων σε ένα παιχνίδι κομβικό για το μέλλον της σειράς.

Οι Ράπτορς ήταν επιβλητικοί και ουσιαστικά πριν αρχίσει η τέταρτη περίοδος είχαν καθαρίσει το ματς που σε όλο το δεύτερο μέρος δεν έπεσε από διψήφιο νούμερο. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 94-81, όμως η εικόνα του ματς έδειχνε μη αναστρέψιμη.

Ο Greek Freak από την πλευρά του έκανε ότι περνάει από το χέρι του όμως ήταν καλά κλεισμένος από την πολύ καλά διαβασμένη άμυνα των δεινοσαύρων. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα αγωνίστηκε και λίγο για να είναι φρέσκος για το επόμενο ματς, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να τα παρατάει τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Κορυφαίος στο ματς ήταν ο Λάουρι με 25 πόντους, ενώ 19 πέτυχε ο Λέοναρντ, ο οποίος ανέλαβε και το μαρκάρισμα του Γιάννη, 18 είχε ο Πάουελ ενώ 17 είχε ο Γκασόλ και ο Ιμπάκα. Με 13 πόντους τελείωσε ο ΒανΒλιτ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε. Από την άλλη για τους Μπακς, κορυφαίος όπως προείπαμε ήταν ο Μίντλετον, με 30 πόντους και 7 ασίστ. Από εκεί και πέρα όμως μόνο ο Μίροτιτς ήταν θετικός με 11 πόντους, ενώ Μπλέντσο, Λόπεζ, Ιλιασόβα και Μπρόγκντον πέτυχαν μαζί 24 πόντους.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Μιλγουόκι με τις δύο ομάδες στα ίσια και τα παιχνίδια πηγαίνουν εναλλάξ. Επόμενο ματς λοιπόν ξημερώματα Παρασκευής στις 03:30 ώρα Ελλάδας.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102.

Ράπτορς: Σιάκαμ 7 (6 ασίστ), Λέοναρντ 19 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκασόλ 17 (7 ασίστ), Λόουρι 25 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 4, Μπουσέρ, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 18 (5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 17 (13 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 13, Λιν, Μικς

Μπακς: Μίροτιτς 11, Αντετοκούνμπο 25 (9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μίντλετον 30 (11/15 σουτ, 7 ασίστ), Λόπεζ 8, Μπλέντσο 5, Ιλιασόβα 7, Χιλ 5, Μπρόγκντον 4, Κόνατον 3, Γουίλσον, Φρέιζερ 2, Μπράουν 2, Σνελ