Φιορεντίνα – Νάπολι 3-4

Φιορεντίνα - Νάπολι: Μετά από ένα παιχνίδι με επτά τέρματα, η Νάπολι επικράτησε με 4-3 της Φιορεντίνα μέσα στην Τοσκάνη.

Φιορεντίνα – Νάπολι: Το Ιταλικό πρωτάθλημα φημίζεται για τις κλειστές άμυνες του. Ωστόσο Φιορεντίνα και Νάπολι δεν είναι καθόλου το μυαλό τους στην άμυνα στο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι δυο ομάδες χάρισαν ένα εντυπωσιακό θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το τρίποντο με το εντυπωσιακό 4-3.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ, όταν στο 9′ ο Πουλγκάρ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Η απάντηση των «παρτενοπέι» ήρθε στο 38′ με τον Μέρτενς να σκοράρει και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Τέσσερα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ (1-2), χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ινσίνιε. Οι «βιόλα» ισοφάρισαν σε 2-2 στο 51′, χάρη σε κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, ωστόσο πέντε λεπτά μετά ο Καγιεχόν έβαλα ξανά μπροστά (2-3) την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Στο 65ο λεπτό η Φιορεντίνα ισοφάρισε εκ νέου, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ, ωστόσο η χαρά της δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 67′ ο Ινσίνιε, έπειτα από ασίστ του Καγιεχόν, βρήκε δίχτυα για το τελικό 3-4. Για τη Νάπολι έκανε επίσημο ντεμπούτο ο Κώστας Μανωλάς, που έπαιξε και στα 90 λεπτά, ενώ για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε ως αλλαγή ο νεοαποκτηθείς Φρανκ Ριμπερί, στον οποίο δεν δόθηκε πέναλτι στο 91′.

Θυμίζουμε νωρίτερα η Γιουβέντους χάρις σε ένα γκολ του Κιελίνι επικράτησε με 0-1 της Πάρμα και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης των κεκτημένων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο:

Σάββατο (24/8)

Πάρμα – Γιουβέντους 0-1 (21′ Κιελίνι)

Φιορεντίνα – Νάπολι 3-4 (9′ πεν. Πούλγκαρ, 51′ Μιλένκοβιτς, 65′ Μπόατενγκ – 38′ Μέρτενς, 42′ πεν., 67′ Ινσίνιε, 56′ Καγιεχόν)