Champions League: Δεν πέτυχε το “θαύμα” ο ΑΠΟΕΛ – Στους ομίλους Άγιαξ, Σλάβια Πράγας και Μπριζ (vids)

Champions League: Ο ΑΠΟΕΛ έδωσε σκληρή «μάχη», αλλά ο Άγιαξ ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League (2-0). Εκεί θα βρεθούν και η Σλάβια Πράγας με την Κλαμπ Μπριζ.

Champions League: Ο ΑΠΟΕΛ είχε ελπίδες μετά το 0-0 της Κύπρου κόντρα στον Άγιαξ, αλλά σαφέστατα οι πιθανότητές του για πρόκριση στο Άμστερνταμ δεν ήταν πολλές. Ο «Αίαντας» επιβεβαίωσε ότι ήταν το φαβορί και επικράτησε με 2-0 των μαχητικών Κυπρίων, παίρνοντας την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43′. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές ο Άλβαρεζ με κεφαλιά πέτυχε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Άγιαξ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 50′ με τον Χούντελααρ, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά από τη χρήση του VAR για οφσάιντ του Φέλτμαν. Τελικά ο «Αίαντας» έκανε το 2-0 στο 80ο λεπτό. Ο Τάντιτς υποδέχθηκε στα αριστερά μια αλλαγή του παιχνιδιού, έκανε το κοντρόλ και με ένα έξοχο, διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία.

Την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης πανηγυρίζουν και η Σλάβια Πράγας με την Κλαμπ Μπριζ. Οι Τσέχοι επικράτησαν και πάλι με 1-0 της Κλουζ χάρη σε γκολ του Μπόριλ στο 66′ και έστειλε την ομάδα του για δεύτερη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Champions League.

Από την άλλη, η Μπριζ ναι μεν «ζορίστηκε», αλλά επικράτησε και πάλι της Λίντσερ με 2-1 κι επέστρεψε στα «αστέρια». O Φανάκεν άνοιξε το σκορ στο 70′ για τους Βέλγους, με τον Κλάους να ισοφαρίζει για την Λίντσερ με πέναλτι, τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι Αυστριακοί έμειναν με 10 παίκτες στο 81′ και στο 89′ ο Ντένις σκόραρε και «κλείδωσε» την πρόκριση για την Μπριζ.