ΑΕΚ – Μπούργκος 74-66

ΑΕΚ - Μπούργκος 74-66: Η ΑΕΚ αν και δυσκολεύτηκε στο φινάλε πήρε τη νίκη κόντρα στην Ισπανική ομάδα και έπιασε κορυφή.

ΑΕΚ – Μπούργκος 74-66: Την τρίτη διαδοχική νίκη της και τέταρτη στον Β’ όμιλο του Basketball Champions League, πανηγύρισε η ΑΕΚ. Με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ, η Ένωση επικράτησε με 74-66 της Μπούργκος στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Η άμυνα και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας βοήθησαν την ΑΕΚ να σηκώσει από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και να ελέγξει το ρυθμό στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι Ισπανοί εξαργύρωσαν την απόλυτη κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ (14 έναντι 6 της Ένωσης) και με επιμέρους σκορ 4-14 στον… επίλογο της αναμέτρησης, προσπέρασαν στο 36΄ με 62-64.

Ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε γρήγορα, για να ανακτήσει το προβάδισμα για την Μπούργκος ο Μπενίτε (64-66). Η συνέχεια, όμως, ανήκε αποκλειστικά στην ΑΕΚ, η οποία με δύο κολλητά τρίποντα (ένα από Γκίκα, ένα από Λάνγκφορντ) και ενεργοποιημένη την άμυνα, βρήκε ρυθμό, απαντώντας με δικό της επιμέρους σκορ 10-2 και φτάνοντας άνετα στο τελικό 74-66.

Κορυφαίος της Ένωσης, που πλέον ισοβαθμεί στην κορυφή του Β’ ομίλου με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (ρεκόρ 4-1), ο Κιθ Λάνγκφορντ με 30 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 12 και 8 ριμπάουντ. Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ ο Μάριο Τσάλμερς έμεινε στο παρκέ για 6 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 74-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ – Γκουριόν – Γκριτζόνι.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 5 (1), Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (1), Σλότερ 5, Τσάλμερς 2, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3 (1), Γιάνκοβιτς Στ. 8 (2), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πενιαρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7, Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκιτς 10, ΜακΦάντεν 11 (1), Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Σάλβο, Τοκότο 2, Βέγκα 5 (1).