Σάκκαρη Αυστραλιανό Όπεν 2020: Πέρασε στον 4ο γύρο η Ελληνίδα τενίστρια και γράφει ιστορία

Σάκκαρη Αυστραλιανό Όπεν 2020: Η Μαρία Σάκκαρη έκανε επική εμφάνιση και πέρασε στον 4ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν κερδίζοντας με 2-0 σετ σε 75 (!) λεπτά την Μάντισον Κις, το νο10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Σάκκαρη Αυστραλιανό Όπεν 2020: Η Μαρία Σάκκαρη έγραψε ιστορία στη Μελβούρνη επικρατώντας με 2-0 σετ της Μάντισον Κις σε 75 λεπτά και με σκορ 6-4, 6-4. Έτσι βρίσκεται για πρώτη φορά στην καριέρα της στον 4ο γύρο του Όπεν της Αυστραλίας. Η Μαρία έκανε μια αδιανόητη εμφάνιση και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο της και με αυτό τον τρόπο έγινε η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που φτάνει στους “16”στη Μελβούρνη, μετά τη Λένα Δανιηλίδου η οποία είχε πετύχει κάτι αντίστοιχο το 2003. Αυτή είναι η πρώτη παρουσία της Μαρίας Σάκκαρη σε 4ο γύρο Grand Slam γενικότερα, με την αντίπαλο της στον επόμενο γύρο να είναι η Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα.

Το παιχνίδι

Η Κις άρχισε με love γκέιμ (1-0) αλλά η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 1-1 και με μπρέικ προηγήθηκε με 2-1! Στο 4ο γκέιμ η Σάκκαρη θα σβήσει μπρέικ πόιντ για να φτάσει στο 3-1 και με νέο μπρέικ θα βρεθεί στο 4-1 μέσα σε αποθέωση από τους Έλληνες θεατές. Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 5-2 αλλά η Κις μείωσε σε 5-3 με μπρέικ και εν συνεχεία σε 5-4! Στο 10ο η Κις θα σβήσει δυο σετ πόιντ της Μαρίας αλλά η Ελληνίδα θα εκμεταλλευτεί το 3ο για να φτάσει σε 35′ στο 6-4!

Στο 2ο σετ και στο 3ο γκέιμ η Μαρία είχε τριπλό μπρέικ ποιντ αλλά η Αμερικανίδα δεν της επέτρεψε να φτάσει σε μπρέικ και προηγήθηκε με 2-1. Η Ελληνίδα θα ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά η Κις με μπρέικ θα πάρει προβάδισμα με 4-2! Η Σάκκαρη πήρε όμως το μπρέικ πίσω για το 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4! Η Σάκκαρη με μπρέικ προηγήθηκε με 5-4 και αφού έσβησε μπρέικ πόιντ της Κις κέρδισε σε 75 λεπτά το παιχνίδι!