Προμηθέας Πατρών – ΑΕΚ 57-61

Προμηθέας Πατρών - ΑΕΚ: Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο Ηράκλειο της Κρήτης η ΑΕΚ επικράτησε 57-61 του Προμηθέα Πατρών και κατέκτησε το Κύπελλο.

Προμηθέας Πατρών – ΑΕΚ: Κυπελλούχος Ελλάδος η Ένωση. Σε έναν τελικό που “έσπασε καρδιές” στα «Δύο Αοράκια» η ΑΕΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Προμηθέα με σκορ 57-61 και κατέκτησε το τρόπαιο μετά το 2018, για πέμπτη φορά στην ιστορία της.

Σε έναν τελικό που τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, η ΑΕΚ κατάφερε να «σηκώσει» τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Κέντρικ Ρέι (16 πόντοι) και Νίκος Ζήσης (11 πόντοι, 5 ασίστ) καθοδήγησαν την Ένωση στην κούπα κόντρα σε έναν άξιο αντίπαλο. Οι Αχαιοί πλήρωσαν την απειρία τους και την αστοχία τους στις βολές στα κρίσιμα σημεία, με τους Κασελάκη (15 πόντοι) και Μαυροκεφαλίδη (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να διακρίνονται από την ομάδα του Γιατρά.

Η αλήθεια είναι πως το θέαμα στο Ηράκλειο ήταν κατώτερο των προσδοκιών, λόγω ίσως και του άγχους που είχαν οι δυο ομάδες. Η ΑΕΚ κατάφερε να περιορίσει τον Μαυροκεφαλίδη και τα pick n roll του Προμηθέα, που στο δεύτερο μέρος είχε σε πολύ καλή μέρα τον Κασελάκη που όμως δεν αποδείχτηκε αρκετός.

Οι Πατρινοί έφτασαν γρήγορα στο 5-0 (3’) σε ένα σκληρό ματς με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο (5-4 στο 5’) και τις δύο ομάδες να επιμένουν πολύ στα mis match που δημιουργούνταν από τις αποφάσεις της αντίπαλης άμυνας. O Προμηθέας στο 7’ ξέφυγε 12-6 χάρη στον Μαυροκεφαλίδη, με το δεκάλεπτο να λήγει 13-12.

Το πρόβλημα για τον Προμηθέα ήταν πως ο Μαυροκεφαλίδης είχε φτάσει τα δύο φάουλ, με τον Ματσιούλις στο 12’ να φέρνει το ματς στα ίσα (16-16), ενώ με τρίποντο του Γιαννόπουλου πέρασε πρώτη φορά μπροστά με το 16-19 και ο ίδιος μετά το 16-21, με την ΑΕΚ να τρέχει ένα 15-4. Μετά το 16-24 οι Πατρινοί με ένα 4-0 μείωσαν τη διαφορά στο 15’. O Χολ με πέντε σερί πόντους έκανε το 26-29, με το ημίχρονο να λήγει με αυτό το σκορ.

H AEK συνέχιζε και στο τρίτο δεκάλεπτο να διατηρεί μια διαφορά 5-8 πόντων (31-38 στο 25’) με τον Προμηθέα να συνεχίζει να είναι άστοχος. Ένα κάρφωμα του Σλότερ για το 33-40 στο 23’ ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε μέχρι τότε στον αγώνα, ενώ η τρομερή αστοχία στις βολές συνεχιζόταν και για τις δύο ομάδες. Το δεκάλεπτο έληξε 38-43 με ένα απίθανο τρίποντο του Λίποβι στα 11’’ πριν από το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61