Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 81-92

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα: Οι Πράσινοι γνώρισαν την ήττα από την Μπαρτσελόνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 92-81.

Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα: Αν και βρέθηκε στο +11 (51-40) στην 3η περίοδo, ο Παναθηναϊκός δεν είχε έκτοτε «αντίδοτο» στον επιθετικό πλουραλισμό της Μπαρτσελόνα γνωρίζοντας την ήττα με 81-92, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague. Στο 14-11 υποχώρησαν οι Πράσινοι, που είχαν κορυφαίους τους Παπαγιάννη (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Καλάθη (10 πόντοι, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

Οι Νίκολα Μίροτιτς (20π., 9ρ.) και Κόρεϊ Χίγκινς (17π.) ήταν αυτοί που κρατούσαν τους Καταλανούς στη διεκδίκηση της νίκης,  ενώ οι Μπράντον Ντέιβις (7π.) και Μάλκολμ Ντιλέινι (15π.) έκαναν τη διαφορά στην 4η περίοδο, όταν κρίθηκε ο νικητής. Τα τρία στα πέντε τρίποντα του Άλεξ Αμπρίνες (13π.) σε κρίσιμα σημεία «πλήγωσαν» τον Παναθηναϊκό που πλέον μετρά 14 νίκες – 11 ήττες. Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την 6η διαδοχική νίκη της, έφτασε τις 19 νίκες – 6 ήττες και ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά απέκτησε μικρό προβάδισμα (6-2 στο 2’). Με τον Παπαγιάννη να δίνει λύσεις επιθετικά και να κλείνει τους διαδρόμους προς τη ρακέτα, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +4 (11-7 στο 4’). Το «τριφύλλι» έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα και έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα, απομακρύνθηκε με +5 (16-11 στο 6’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πιτίνο να έχει προβάδισμα τριών πόντων (23-20) και την Μπαρτσελόνα να βρίσκει σκορ ως επί το πλείστον από τη γραμμή των βολών (12/13).

Με τους Βουγιούκα και Τόμας να μπαίνουν στην εξίσωση, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +6 (28-22) στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου (12’). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού περιόρισαν αρκετά τα όπλα των Καταλανών και είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στην επίθεση, με συνέπεια να ξεφύγει με +8 (35-27 στο 15’). Οι «πράσινοι» είχαν αποσυντονίσει την ομάδα του Πέσιτς, που είχε τραγικά ποσοστά στα εντός παιδιάς. Με ένα τρίποντο του Ντιλέινι, οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν στο -4 (40-36 στο 17’), αλλά μέχρι εκεί. Με 5 πόντους του Παπαπέτρου, το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας +7 (45-38).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν αγριεμένοι και με ωραίες συνεργασίες στην επίθεση απομακρύνθηκαν στο +11 (51-40 στο 22’).

Με τον Μπέντιλ να δίνει έξτρα λύσεις, ο Παναθηναϊκός διατήρησε διψήφια διαφορά (59-48 στο 24’), ωστόσο κάπου εκεί η Μπάρτσα αφυπνίστηκε. Με 7-0 σερί οι Καταλανοί αντέδρασαν και μείωσαν στο -4 (59-55 στο 26’). Σε εκείνο το σημείο ο Πιτίνο ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ, κάτι που λειτούργησε ευεργετικά για τους «πράσινους», που έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-2 για να απομακρυνθούν εκ νέου (67-57 στο 28’). Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν το δικαίωμα στους «μπλαουγκράνα» να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (69-67).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και επιδόθηκαν σε κακές επιλογές στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (74-70 στο 34’). Κάπου εκεί ωστόσο οι «πράσινοι» απώλεσαν τελείως τη συγκέντρωσή τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη επιθετικά, ενώ και αμυντικά χάρισαν πολλά ριμπάουντ στους Καταλανούς, που έτρεξαν 12-2 για να ξεφύγουν με +6 (76-82 στο 37’). Οι παίκτες του Πιτίνο δεν είχαν τα κουράγια για να το παλέψουν και παραδόθηκαν τελείως στην Μπαρτσελόνα, που έφτασε στο τελικό 81-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 69-67, 81-92.