Ελλάδα

Λευτέρης Πετρούνιας: “Χρυσός” στη Μελβούρνη και… “τρέμε” Τόκιο

Λευτέρης Πετρούνιας: Ο Έλληνας χρυσός Ολυμπιονίκης πήρε την πρώτη θέση στον τελικό των κρίκων στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Μελβούρνης και έκανε το πρώτο βήμα από τα τρία που χρειάζεται για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Λευτέρης Πετρούνιας: Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης World Cup Gymnastics Melbourne ανέβηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας και πήρε την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Έλληνας χρυσός Ολυμπιονίκης έδειξε μεγάλη βελτίωση μετά τον τραυματισμό του, τον οποίο φαίνεται ότι ξεπερνάει.

Πήρε 15.066 βαθμούς, κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και παρέμεινε σε… τροχιά πρόκρισης στο μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της χρονιάς. Ο Πετρούνιας πλέον χρειάζεται δύο νίκες στις διοργανώσεις που θα γίνουν σε Μπακού (12-15/3) και στη Ντόχα (18-21/3) και βαθμολογία μεγαλύτερη από το 15.217 για να είναι στο Τόκιο 2020.