Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 4-0

Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 4-0: Οι "κόκκινοι" του Κλοπ έκαναν άλλο ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Λίβερπουλ έκανε έκανε έναν ακόμη «υγιεινό περίπατο» στο «Άνφιλντ» και είναι πιθανό το βράδυ της Πέμπτης (25/06) να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Αγγλίας, σε περίπτωση που η Μάντσεστερ Σίτι δεν φύγει νικήτρια από το «Στάμφορντ Μπριτζ». Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ συνέτριψαν με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας και περιμένουν το ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής για να μάθουν εάν θα πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου 7 στροφές πριν από το φινάλε (αυτό θα συμβεί με ήττα ή, ισοπαλία της Σίτι) μετά από 30 χρόνια ή, θα χρειαστεί να κάνουν υπομονή για μερικές ημέρες ακόμη.

Το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι επικείμενοι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 2-0 (Αλεξάντερ-Άρνολντ και Σαλάχ). Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν με «σβηστές τις μηχανές τους», ωστόσο, αυτό δεν τους εμπόδισε να πετύχουν άλλα δύο τέρματα με τους Φαμπίνιο και Μανέ και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας 4-0

(23΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ, 44΄ Σαλάχ, 55΄ Φαμπίνιο, 69΄ Μανέ)

Επιασε ξανά τα «100» η Λίβερπουλ

Ασταμάτητη είναι η Λίβερπουλ την εφετινή χρονιά στην Premier League και βρίσκεται μια ανάσα από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η αρμάδα του Γιούργκεν Κλόπ «βγάζει φωτιές» και παίζει ωραίο ποδόσφαιρο. Μετά το ευρύ 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας οι «κόκκινοι» έσπασαν ξανά το φράγμα των 100+ γκολ σε μία χρονιά.

Πιο συγκεκριμένα, η Λίβερπουλ πετυχαίνει για τρίτη διαδοχική χρονιά, περισσότερα από 100 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Αυτό ωστόσο δεν την κάνει και την πιο… επιθετική ομάδα στην μεγάλη Ιστορία του συλλόγου. Από την περίοδο 1986-87 και για οκτώ συνεχόμενες χρονιές η Λίβερπουλ σημείωνε 100+γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.