Λετονία – Ελλάδα: 94-97

Λετονία - Ελλάδα: Η Εθνική πήρε τη νίκη έστω και σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς αφού έχει πάρει την πρόκρισή της για το Ευρωμπάσκετ 2022.

Με 97-94 στην παράταση νίκησε η Εθνική Ελλάδας τη Λετονία, ενώ ο κανονικός αγώνας για τα προκριματικά του Eurobasket 2022 είχε λήξει με ισοπαλία 82-82. Έτσι, αποχαιρέτησε με νίκη τον όμιλό της σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι αφού η Εθνική είχε ήδη κερδίσει την πρόκρισή της στα τελικά της διοργάνωσης.

Ανίθετα, η Λετονία έμεινε εκτός από τη Βουλγαρία. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 στο 25′, επέστρεψε, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και το κέρδισε με 97-94. Πέντε παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Κατσίβελη που είχε 19 πόντους, εννιά ασίστ και πέντε ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Χρυσικόπουλος που ήταν εκείνος που έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο, 17 με εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ο Σαλούστρος, 14 ο Μαργαρίτης και 11 με 3/3 ο Παπαδάκης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εθνική Ελλάδας άρχισε το παιχνίδι με συγκέντρωση και καλές επιλογές, για να προηγηθεί με 7-0 στο 2′ και 15-9 στο 5′, με επτά πόντους του Μαργαρίτη. Οι Λετονοί όμως ισορρόπησαν γρήγορα για το 15-15 του 7′ και προσπέρασαν λίγο μετά με 18-17. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ωστόσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 25-23.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε καθόλου καλά στη δεύτερη περίοδο και δέχτηκε ένα σερί 15-5 σε τέσσερα λεπτά, για να βρεθεί πίσω με οχτώ (38-30) και λίγο μετά με 15 (47-32 στο 17′), αφού δεν έκανε τίποτα σωστά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έκλεισε το ημίχρονο όμως με ένα σερί 10-4 για να μαζέψει τη διαφορά (51-42).

Στα μισά της τρίτης περιόδου η Εθνική μας έγινε περισσότερο απειλητική (59-52) όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια και οι Λετονοί με σουτ από την περιφέρεια άνοιξαν ξανά την «ψαλίδα» στους 15 (69-54), πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 10 (69-59). Η άμυνα ζώνης «2-3» και η καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να μειώσει ακόμη περισσότερο (74-72 στο 36′) και να ισοφαρίσει στους 75 πόντους με τρίποντο του Παπαδάκη στα 3:40 από το τέλος, με το σερί να φτάνει στο 18-5.

Ο Παπαδάκης με ένα ακόμη «μεγάλο» σουτ έδωσε προβάδισμα στην Εθνική μας λίγο πριν μπει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό (77-78). Με τρίποντο του Ζόρικς η Λετονία προσπέρασε στα 25,8” (82-79) αλλά ο Χρυσικόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 9,5”, για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο φόργουορντ της ΑΕΚ συνέχισε να δίνει λύσεις στην Εθνική μας που στα μισά της παράτασης ήταν μπροστά με τρεις (88-91) ενώ με βολές του Κατσίβελη έγινε το 94-95 στο ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Χρυσικόπουλος σταμάτησε το τελευταίο σουτ των Λετονών και η Εθνική μας κράτησε τη νίκη γοήτρου που «κλείδωσε» με βολές ο Σαλούστρος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82 (κ.δ.), 94-97 (παρ.)

Λετονία (Στελμάχερς): Φρεϊμάνις 16, Λόμας 5, Σίλινς 6, Σκέλε 13, Ζόρικς 21, Άτε, Μπέρζινς 2, Λάκσα 9, Μέιερς 13, Μέγερις 3, Ζάγκαρς 6.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Χουγκάζ 5, Χρυσικόπουλος 17 (2/3τρ.), Κατσίβελης 19 (5/11 σουτ, 5ρ, 9ασ, 2κλ.), Παπαδάκης 11 (3/3τρ.), Σαλούστρος 17 (6/11 σουτ, 9ρ, 4ασ.), Καράμπελας, Κουζέλογλου 5, Μαργαρίτης 14 (6/8 σουτ), Μωραίτης 2, Μουράτος 4 (8ασ.), Τσαλμπούρης 3.

Στο πρώτο παιχνίδι της τελευταίας μέρας των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ για τον 8ο όμιλο, η Βοσνία νίκησε τη Βουλγαρία με 80-61.