Παναθηναϊκός – Μακάμπι: 81-63

Παναθηναϊκός - Μακάμπι: «Σάρωσε» την ισραηλινή ομάδα το «τριφύλλι» του Όντεντ Κάτας. Θύμισε ομάδα πλέι οφ με κορυφαίο τον Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-63 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 29η αγωνιστική της Euroleague και θύμισε ομάδα πλέι οφ. Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Όντεντ Κάτας επικράτησε με επιμέρους σκορ 23-8. Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 10-17, ενώ η ομάδα από το Ισραήλ έπεσε στο 11-16.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και 20 συνολικά, στην επιστροφή του στη διοργάνωση μετά τον τραυματισμό του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Φουριόζος δια χειρός Χεζόνια ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Κροάτης πέτυχε ένα τρίποντο και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για να κάνει το 7-1, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε… δράση ο Ουάιτ που με δύο συνεχόμενα καλάθια άνεβασε το σκορ στο 11-3.

Οι «πράσινοι» είχαν «κλειδώσει» για τα καλά στην άμυνα την Μακάμπι και έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Μποχωρίδη να «γράφει» με τρίποντο το 15-7. Ο Παπαπέτρου πήγε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο (17-7), ο Ουάιτ συνέχισε να σκοράρει, ενώ ο Χεζόνια πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο για να «εκτιναχθεί» το σκορ στο 25-7 για το «τριφύλλι», με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει το 25-9 της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε σημαντικές διαφορές, αρχικά με τον Μποχωρίδη να κάνει το 28-11 και τον Παπαγιάννη το 30-13 εν συνεχεία. Με τέσσερις σερί πόντους του Μπέντιλ οι «πράσινοι» πήγαν εκ νέου στο +18 (34-16), με την Μακάμπι να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, παρότι προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 34-23. Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και με τον εξαιρετικό Μήτογλου προηγήθηκε με 41-25, με τον Ουίλμπεκιν να μειώνει απλά στο 43-30 του πρώτου μέρους.

Παναθηναϊκός - Μακάμπι: Κορυφαίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Κορυφαίος ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Τρομερή εμφάνιση στο 4ο δεκάλεπτο

Δύο γρήγορα καλάθια από την Μακάμπι έριξαν την διαφορά στους 8 (43-35) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως με ένα δύσκολο καλάθι του Χεζόνια και δύο τρίποντα από Σαντ Ρος και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός ανέβασε το σκορ και πάλι στο 51-35. Ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε ανεβάσει κατά πολύ την απόδοσή του και με δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 56-40.

Κάπου εκεί όμως οι παίκτες του Κάτας έπαθαν… black out, η Μακάμπι πήρε μπρος στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους και τρία τρίποντα πλησίασε τον Παναθηναϊκό και μείωσε μόλις στους τρεις (58-55), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν τον… διακόπτη στην τελευταία περίοδο και τρέχοντας επιμέρους σκορ 23-8, διέλυσαν την Μακάμπι που είχε αναθαρρήσει στην τρίτη περίοδο. Πρωταγωνιστής του τέταρτου δεκαλέπτου ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σκόραρε ακατάπαυστα από μέση και μακρινή απόσταση, εκτινάσσοντας την διαφορά και οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε μια επιβλητική νίκη με το τελικό 81-63 να είναι πέρα ως πέρα δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 20 (4/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 12 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 15 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 12 (4/6 δίποντα, 4/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Σαντ Ρος 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1/6 σουτ, 2/2 βολές), Γουίλμπεκιν 14 (4/9 τρίποντα), Τζόουνς 6 (3/10 σουτ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές), Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9 (8 ριμπάουντ).